Téměř tři desítky středních odborných škol, učilišť a gymnázií se od středečního dne prezentuje na Přehlídce škol 2007. Po dva dny se žáci základních škol a jejich rodiče seznamují s nabídkou školských zařízení nejen z regionu, ale i z blízkého či vzdálenějšího okolí. I když to málokdo přiznává, boj o každého žáka je neúprosný.
Prostory Kulturního centra Na Karlově se zaplnily nejrozmanitějšími poutači, videoprojekcí i ukázkami oborů osmadvaceti škol, které letos o přehlídku projevily zájem.
„Snažíme se o co nejpestřejší nabídku nejen ze spádových oblastí, ale také z příhraničních regionů okresu. Kdo se přehlídky fyzicky nezúčastní, poslal alespoň své materiály,“ uvedl Luboš Chalupecký, vedoucí oddělení poradenství a rekvalifikace Úřadu práce Benešov, který přehlídku škol pořádá.
Podle Chalupeckého je o ni stále větší zájem, jak ze strany prezentujících se škol, tak veřejnosti. Navštěvují ji nejen jednotlivci, ale i celé výpravy základních škol. „Po vyhodnocení zjišťujeme, že hodně dětí přichází z osmých tříd. To je významný posun z let minulých. Návštěvníci se nejčastěji ptají na možnosti dalšího uplatnění, jaké cizí jazyky se vyučují a zda je perspektiva. Zajímá je jaké obory se otevírají a kritéria přijímacího řízení,“ pokračuje Chalupecký a dodává, že kromě důležitého faktoru, jako jsou upoutávky, slouží přehlídka k navazování kontaktů k pozdějším individuálním pohovorům.
Otázku, co dál po opuštění základky, přišly řešit deváťačky z Čerčan. „Chtěla bych jít na práva, tak se ohlížím po gymnáziu,“ říká Ivana Petráňová. Naopak jasno ještě nemá spolužákyně Jana Bambasová. „Myslela jsem na zemědělku, ale teď se mi líbí i kosmetička nebo kuchař–číšník,“ dodává a obě si pochvalují širokou nabídku. U stánku benešovské zdravotnické školy se zastavil František Smrkovský ze ZŠ Jiráskova Benešov. „Uvažuji o záchranáři nebo něco s počítači.“
Pro rodiče i děti je tato akce neocenitelná. Veřejnost si může školy s podobným zaměřením porovnat, dostane propagační materiál a v klidu si pak doma nebo s výchovným poradcem vše probrat. Přínosem je ale i pro školy, na tom se shodují jejich vedoucí pracovníci. Mnohdy jsou prý informace o školách zkreslené a zde se uvedou na pravou míru.
„Tato přehlídka je první seznámení rodičů a žáků s nabídkou středních škol. Jaká bude odezva, zjistíme při Dnu otevřených dveří. Zájem o technické obory je, ale potřebovali bychom, aby byl větší. Mluvím i za podnikatelskou sféru, protože v tuto chvíli už je těchto absolventů nedostatek,“ uvedl ředitel vlašimské průmyslovky Zdeněk Krejča.
SOU stavební a PŠ Benešov zaznamenávají slibnou poptávku po oboru aranžér. „Aranžérství učíme teprve druhým rokem, zájem je vesměs z řad děvčat, která k nám chodí cíleně. Pro kluky máme obory ve stavebnictví , ale většina z těch, co přijdou, rozhodnuta ještě není,“ uvedl zástupce ředitele pro odborný výcvik Michal Dýška.
Spokojenost s průběhem burzy panuje v OA Vlašim. „Bylo zde hodně dětí ve skupinách, ale i rodičů. Zájem je rozdělený na všechny tři obory. Děti s vyznamenáním láká ekonomické lyceum, angličtináře zase evropský asistent, ti co chtějí jít ekonomickým směrem se zajímají o klasickou ekonomiku a podnikání. Zajímavé je, že většina z nich má přehled, co se na naší škole učí. Je úžasné, že úřad práce přehlídku pořádá,“ nešetří chválou ředitelka školy Jarmila Zábranská.
Benešovskou přehlídku škol využívají také mimoregionální školy a potvrzují fakt, že se vyplatí zde prezentovat. „Každým rokem se k nám několik žáků z Benešovska hlásí,“ říká Jan Sadílek, student z kutnohorské průmyslovky. S dobrým nápadem přišla SOŠ pro ochranu a tvorbu životního prostředí ve Veselí nad Lužnicí, která u svého stánku lákala do svých lavic živou krajtou královskou. „To je tahák, jinak had patří do kroužku, který škola podporuje. O zvířátka se starají žáci bydlící na internátu,“ říká studentka Karolína Jedličková s tím, že z Benešova studuje ve Veselí hned několik desítek žáků. „Není to daleko, cesta trvá hodinku,“ dodává.
Přehlídka škol 2007 pokračuje dnes od 9 do 16 hodin.