Obcí s názvem Bukovany je v České republice celkem šest. Benešovu nejbližší jsou Bukovany u Příbrami, na západě Čech se nachází Bukovany u Sokolova, z Moravy váží cestu z Bukovan u Kyjova a u Olomouce a ze severu přijíždí účastníci od Nového Boru. „Tyto Bukovany nejsou samostatnou obcí, ale patří právě k Novému Boru,“ upřesnil Miroslav Šiška.

Každý rok se sraz koná v jedné z těchto obcí, kolečko hostitelů vždy začínají v Bukovanech u Benešova, setkání tak letos budou organizovat již popáté.

„Sraz začíná již v pátek, kdy se sjíždí jednotliví účastníci, následuje ubytování, večeře a zahajovací zábava,“ uvedl starosta Miroslav Šiška. Při příjezdu se jednotlivých obcí ujmou hostesky, které jim budou průvodkyněmi po celý víkend. Druhý den se obyvatelé spřátelených vsí utkají v malé kopané, vybíjené a hodu kroužků na cíl na místním fotbalovém hřišti. V areálu sokolské hospody pod ním se bude hrát petanque a nohejbal, v plánu jsou také závody ve sportovním rybolovu. Kulturní a sportovní program jednotliví pořadatelé obměňují, tradiční však zůstává fotbalový turnaj, jehož vítězové získají putovní pohár.

Každý rok se také schází starostové a předávají si zkušenosti s řízením obce. „Letos jim z mikrobusu ukážeme celou obec,“ prozrazuje Miroslav Šiška. Večer bude následovat vyhodnocení jednotlivých družstev, vyhlášení celkového vítěze a zábava se skupinou Unigena. Součástí večera bude také vyhlašování účastníků, kteří ani jednou sraz nevynechali. „Spoustu jich je také těch, kteří nebyli jen jednou,“ dodal starosta. V neděli čeká účastníky posezení, rozloučení a různě dlouhá cesta domů, přičemž nejdále to budou mít účastníci z Bukovan u Olomouce.

„Akci hradíme z obecního rozpočtu, přesná čísla se ukážou, až po jejím skončení, uvedl starosta Miroslav Šiška. Zvlášť pro menší obce není jednoduché třídenní setkání financovat. „Loňští pořadatelé, kterými byly Bukovany u Příbrami, ji hradili i za pomoci dotace ze Středočeského kraje,“ připomněl. Právě ony jsou zároveň nejmenší obcí ze všech zúčastněných.

Jezdí nejen pravidelní účastníci, kteří se již mezi sebou za ta léta znají, ale také ti noví. „Ne všude je tomu mladá generace nakloněna, ale naše omladina jezdí,“ uvedl Miroslav Šiška.

Radka Součková z letošní hostitelské obce absolvovala již několik srazů. „Nejvíc se mi líbilo u Kyjova, protože Morava je nádherná. Vesnici tam mají krásnou a upravenou a žijí v ní skvělí lidé, kteří nás na každém rohu zvali do sklípku a ukazovali nám tradice, které dodržují. Vystoupili například v krojích,“ zavzpomínala.

Celkově na srazu obcí Bukovan oceňuje jeho unikátnost a atmosféru. „Líbí se mi, že v celé republice tohle nikdo s takovou dlouholetou tradicí nemá. Každý rok se potkají lidé, kteří na sraz jedou rádi a těší se na sebe,“ dodala.