Pět lidí už našlo smrt v 300 metrů dlouhém lesním úseku silnice číslo 106 mezi Týncem nad Sázavou a Bukovany. Dva z nich šli pěšky, další tlačil jízdní kolo.
Právě je by měla od podzimu chránit nová stezka, kterou vybuduje obec Bukovany. Práce začnou už v sobotu.
„Budou se kácet stromy, které by stavbě překážely,“ potvrdil starosta Bukovan Miroslav Šiška.
Samotná stezka, kterou budou moci využívat jak pěší, tak cyklisté, povede při cestě z Týnce vpravo od silnice. Od vozovky ji ale oddělí pouze dvaceticentimetrový obrubník.
„Žádné ocelové svodidlo,“ upozornil starosta.
I to ale bude proti současnému stavu pokrok. Komunikace je totiž denně plná aut mířících z Týnce do Benešova a naopak. Navíc si tudy po krajnici krátí cestu z Týnce řada lidí z Bukovan. Právě oni jsou v šeru vzrostlých stromů ohroženi nejvíce. Nejen kvůli už zmíněnému provozu, ale také proto, že jen málokterý z nich má na oděvu nějaký reflexní prvek.
Od konce října už budou moci i oni využít asi dva a půl metru široký asfaltový pás stezky. Ten začne v Týnci vyznačeným přechodem u soukromého parkoviště nedaleko obchodu AV Servis.
„Tam, kde by se stezka kvůli svahu odkloněnému od silnice ocitla příliš daleko od vozovky, bude postavena opěrná zeď,“ vysvětlil Miroslav Šiška s tím, že celá stezka ale jinak povede příkopem. Do něj bude na některých částech položené odvodňovací kanalizační potrubí.
Stezka dlouhá asi 740 metrů vyústí až na odbočce ze silnice číslo 106 do Bukovan. Tam by měla končit klasickou zebrou.

Stezku pro pěší a cyklisty chtěli vybudovat Bukovanští už dávno. Podle Šišky je myšlenka stará nejméně deset let. Jenže v té době nebylo možné státní pozemky převádět na obce. Umožnilo to až nové krajské uspořádání. Bukovany pak získaly pozemek závěrem roku 2007. A hned se pustily do přípravy stavby.
Ta má přijít na 9,1 milionu korun a 92,5 procenta z této částky uhradí EU v rámci Regionálního operačního programu. Zbytek prostředků, asi 700 tisíc korun, doplní obec Bukovany.
Kvůli sobotnímu zahájení stavby, bude silnice od Bukovan do Týnce zcela uzavřená a to od 7 do 17 hodin. Pro Bukovanské povede objížďka přes Pecerady. Pro cestu z Týnce do Benešova budou moci motoristé využít trasy přes Krusičany nebo Pecerady. První objízdná trasa je o kilometr delší, než cesta přes Bukovany po silnici 106, druhá dokonce o kilometry tři.