Organizátoři Benešovského běžeckého festivalu, jak se počin s podtitulem Každý může běžet nazývá, chtějí ke sportování přitáhnout rekordní počet lidí. Malých, tedy mladých i těch dříve narozených. A protože se počet sportujících každý rok o něco zvyšuje, předpokládají pořadatelé, nebo si spíše přejí, aby jich bylo tentokrát přes tisíc.

„Vyzýváme všechny, kdo rádi nebo pravidelně běhají, aby se této běžecké show zúčastnili,“ láká k účasti Petr Rada, člen pořádajícího Sportovního klubu Benešov žije sportem.

Běžce by ke startu mohla přilákat například i účast olympijského vítěze a mistra světa i Evropy v atletickém desetiboji Romana Šebrleho. Ale zajímavou nabídku pro sportování vytvořili pořadatelé prakticky pro každého. Poběží malí i ti větší, maminky i hospodyně a běhání bude mít dokonce a to také už opakovaně, charitativní nádech.

„Jednou z částí akce bude i Běh pro Matyáše. Výtěžek z dobrovolného startovného v tomto charitativním běhu dostane Matyáš Kolman z Benešovska, což je roční chlapec, který se od narození pere se zdravotním handicapem – rozštěpem páteře a hydrocefalem. K životu potřebuje spoustu zdravotnických a rehabilitačních pomůcek. Nemůže dělat to, co ostatní miminka, ale statečně bojuje, stejně jako jeho blízcí. Těžký úděl nemá nikdo nést sám, tak poběžte pro Matyáše,“ burcuje veřejnost Luděk Procházka, další z organizátorů sportovně společenské akce.

Tohoto běhu se zúčastní také Zbyněk Švehla, známý sportovec upoutaný na vozíku, který se zúčastnil v roce 2003 i nejslavnějšího triatlonu na Havaji a letos se tam chystá vyjet nejvyššího horu 4200 metrů vysokou Mauna Kea. Na vozíku je od roku 1994, kdy při triatlonu upadl na kole. „K triatlonu jsem se vrátil, plavu a jezdím na handbiku a závodním vozíku a závodím společně s nehandicapovanými,“ připomněl sportovec.

Zajímavostí Benešovského běžeckého festivalu je i soutěž škol nazvaná Nesedíme, Neležíme, Běžíme! Školy budou soutěžit také o nejvyšší počet zúčastněných žáků. Novinkou bude soutěž tříčlenných týmů mládeže do 18 let s minimálně jednou dívkou v týmu.

Legraci, ale i vážně míněné sportovní výkony zase předvedou maminky a hospodyňky. Poznávacím znamením a podmínkou účasti bude znovu kuchyňská zástěra.

Ale hlavním už ryze sportovním závodem bude Benešovská desítka. Hlavní závod mužů a žen na trati dlouhé 10 kilometrů odstartuje hodinu po poledni.

Jedním z účastníků bude také Jiří Tůma z Vlašimi. Ten zatím nechyběl na žádném ročníku Benešovského běžeckého festivalu. „Běží se ulicemi města, diváci nám fandí, atmosféra je velice příjemná. Profesionální je i organizace závodu, o běžce je po všech stránkách perfektně postaráno,“ potvrdil úroveň stále populárnějšího podniku. Jiřího Tůmu těší také zdravá soutěživost týmů jeho města a toho pořadatelského, Benešova. Derby je každoročně součástí běžeckého festivalu. Štěstí zatím vždy stálo na straně Vlašimských a Jiří Tůma doufá, že tomu tak bude i letos.

Benešovský běžecký festival

  • Akce s podtitulem Každý může běžet, podporuje především sportování mládeže
  • Vytváří motivační soutěž pro školy i jednotlivce
  • Dává možnost dětem a mládeži zažít atmosféru skutečných závodů
  • Podnik zajišťovaný dobrovolníky má celkem 29 kategorií
  • Sportují jednotlivci i kolektivy
  • Koná se v samém centru Benešova na Masarykově náměstí
  • Poběží sportovci od 3 do 100 let
  • Zasoutěží si také maminky a hospodyňky
  • Charitativní Běh pro Matyáše
  • Koná se už počtvrté, tentokrát v sobotu 10. září