Benešovskému deníku to potvrdila asistentka ředitele benešovské nemocnice Jarmila Křížková.

„Pan ředitel tady dneska není, ale co já vím, tak se na toto téma v naší nemocnici žádné jednání nekonalo. Všechny poplatky zůstávají stejné, jako tomu bylo doposud,“ uvedla Křížková.

Od 1. ledna 2008 začala éra vybírání poplatků za návštěvu lékaře, pobyt ve zdravotnických zařízeních a recepty. Od té doby se platilo 30 korun za návštěvu lékaře a recept v lékárně, 90 za návštěvu pohotovosti v noci o víkendech a svátcích a 60 za den strávený na nemocničním lůžku.

Teď se ale může všechno změnit. Někteří politici bojují za jejich zvýšení. „Pokud přijde pacient ke specialistovi bez doporučení obvodního lékaře, zaplatí devadesát korun,“ přeje si ministr Leoš Heger.

Ani poplatek za den strávený v nemocnici nezůstane beze změn. I tady chce ministr zdravotnictví zvýšit denní taxu. Z původních 60 na 100 korun. Navíc by byl rád, kdyby ho zaplatil každý bez výjimky.

Podobný osud pravděpodobně čeká i platba za recept. Také u ní se časem zvažuje navýšení.

Doba, kdy středočeský hejtman David Rath prosadil, že pacienti v krajských nemocnicích ani lékárnách poplatky platit nemuseli, je už pryč.