Ačkoliv letošní turistickou sezonu orámovaly jarní a podzimní zákazy návštěv, léto bylo podle majitele zámku Jemniště Jiřího Sternberga docela vydařené. „Během prázdnin k nám přijelo více turistů než loni,“ potvrdil majitel barokní památky stojící poblíž silnice z Benešova do Vlašimi. „Nejspíš to bylo tím, že lidé byli natěšeni a chtěli do přírody a měli tu možnost si něco užít,“ míní Sternberg.

Ani to ale celkový výpadek příjmu nahradit nedokázalo. „Proto nám zbývá než doufat, že příští sezona bude normální nebo alespoň relativně normální,“ přeje si Sternberg.

Přesto to v náročném období na zámku nevedlo až k propouštění personálu. Z týmu – nikoliv kvůli covidu, ale z osobních důvodů – odešla pouze jedna pracovnice. Další pracovníky či brigádníky ale zámek tentokrát v takové míře jako loni nepotřeboval.

Koronavirus a zákazy se „podepsaly“ nejen na návštěvnosti samotného zámku, ale i jemnišťské zámecké kavárny, restaurace a ubytování ve třech apartmánech. Navíc se podle Sternberga výpadek příjmů promítl i do dalších zamýšlených projektů a stavebních úprav.

Méně turistů a samozřejmě také méně peněz doputovalo letos i na hrad Český Šternberk. „Letos jsme přišli o všechny cizince. Naštěstí v létě přijelo více tuzemských turistů,“ sdělila kastelánka Zuzana Míková. I tak ale hrad navštívilo jen o málo více než polovina loňského počtu návštěvníků. „Hradem prošlo letos 42 tisíc hostů,“ potvrdila.

Dominanta nad řekou Sázavou podle kastelánky investuje veškeré prostředky z exkurzí do oprav. To je ostatně vidět i z protilehlé stráně. Východní část hradu je dlouhodobě pod trubkovým lešením. „To, nejsou pouhé údržbářské práce, ale velké opravy. Lešení se stěhuje, jak oprava pokračuje. Letos jsme opravovali polovinu východní fasády. Stejně je na tom strana západní a severní. Opravu opěrných zdí necháváme na příští rok,“ dodala Zuzana Míková.

Ani zde nedošlo po prapodivné sezoně na propouštění zaměstnanců. Také proto, že hrad má unikátní tým. „Máme deset stálých zaměstnanců. Každý z nich musí umět to, co je potřeba. Například paní uklízečky jsou schopné také provázet turisty a dát jim poutavý výklad o historii místa. Účastní se ale také velké inventarizace nebo leštění parket, které vyžaduje vystěhování veškerého mobiliáře,“ dodala kastelánka.

Jeden relativní klad na letošní sezóně ale našla. Kvůli absenci turistů se letos uskutečnily práce, které se v jejich přítomnosti dělat nemohou.

Příjmový výpadek se na hradě snaží kompenzovat novými nabídkami. Novinkou, která se osvědčila, bylo spuštění on-line prodeje vstupenek a dárkových poukazů. Pomoci zmírnit výpadek z příjmů chce správa hradu také prodejem reedice knihy Sokolnictví, kterou napsal v šedesátých letech majitel hradu Zdeněk Sternberg.

„Kniha vyjde 16. prosince a ti, kteří by ji chtěli dát někomu pod stromeček, už to nákupem přes internet nestihnou. I pro ně bude hrad otevřený poslední víkend před Vánoci. Na exkurzi se bude moci vydat devět hostů s průvodcem,“ doplnila Míková.