„Brigádu jsem si začala hledat už v květnu, ale bohužel jsem nic nenašla. Kdyby se teď naskytla nějaká příležitost, rozhodně bych ji brala,“ politovala studentka Soňa Foubíková.

Přesto ještě zbývá několik možností. Mnoho pořadatelů dětských letních táborů stále hledá oddílové vedoucí.

Zkušenosti s touto prací má Anna Nováčková. „Letos jsem jako vedoucí jela na tábor poprvé. Není to práce, na které by člověk zbohatl, honoráře bývají v rozmezí od jednoho do dvou tisíc za turnus, ale určitě je to dobrá zkušenost. Na internetu se nabídky dají nalézt ještě teď,“ doporučila neúspěšným vrstevníkům.

Kdo chtěl nalézt práci v prodejně, měl většinou smůlu. Majitelé obchodů mají domluvené brigádníky již z předchozích let. „Na léto zde máme jednu studentku na výpomoc, chodí k nám už několik let. Pokud by nás o práci poprosil někdo šikovný, možná bychom ho ještě přijali,“ nabídla zaměstnankyně obchodu s oděvy v Benešově. Uvést název však nechtěla.

Novou naději ale studentům přinese otevření obchodního domu Tesco ve Vlašimi. „V současné době zaměstnáváme brigádníky především na vybalování zboží. Zájemce budeme přijímat v průběhu celého roku.

Budeme brát pracovní síly zejména na pozice doplňovač zboží nebo pokladní. Studenti, kteří by u nás chtěli pracovat, se mohou hlásit přímo na pokladně,“ uvedla Eva Karasová, pracovnice tiskového oddělení společnosti Tesco. Nejlépe jsou na tom ti, kteří si místo zajistili s předstihem.

„Na brigádu chodím už od dubna, dělám pokladního v obchodním domě v Benešově. Vydělávám si tak nějaké peníze jen pro sebe, abych nemusel pokaždé prosit rodiče,“ pochlubil se Lukáš Kadlec.

„Člověk se nesmí bát zeptat se, jestli by někoho na výpomoc nechtěli. Já jsem si sám domluvil práci na vrátnici, volal jsem panu vedoucímu v květnu,“ poradil ostatním Lukáš Maršík. „Chci si pořídit novou postel a nějaké oblečení, nerad s tím zatěžuji rodiče,“ dodal.

HANA DITTRICHOVÁ