"Poptávka je po prodavačích rychlého občerstvení a zmrzliny, plavčících, pracovnících na rozvoz obědů pro seniory, pomocnících v zemědělství, obslužném personálu a dalších zaměstnancích v turismu a gastronomii,“ říká k situaci Kateřina Beránková, tisková mluvčí Úřadu práce ČR.

Úřad práce ale nemusí mít všechnu nabídku brigád. Jak zaměstnavatelé, tak i lidé hledají tento druh pracovního poměru často přes internet. „Řada zaměstnavatelů ale hledá brigádníky převážně prostřednictvím internetové inzerce nebo vlastních zaměstnanců. Stejně tak mladí lidé hledají dočasné zaměstnání spíše přes pracovní portály. Z toho důvodu se objevují tyto nabídky v databázi ÚP ČR v menší míře,“ uvedla.

Bylo by ale mylné spojovat si letní brigádu pouze s prodejem zmrzliny a rychlého občerstvení, případně prací v zemědělství, turismu a podobně. Řada pracovních pozic se objevuje i v jiných segmentech, které by vás ve spojitosti s létem třeba nenapadly.

Brigádní sílu hledají totiž například v benešovské pečovatelské službě. „Nový kolega má nastoupit až během prázdnin do pracovního procesu, kromě toho budou dovolené,“ vysvětlila Alena Králíčková, ředitelka Pečovatelské služby Benešov, situaci v oboru. Podle jejích slov hledají práci v pečovatelské službě především ženy.

Pracovat chtějí třeba jenom na nějakou dobu, než se uvolní pracovní místo jinde. „Zájem mají i o překlenutí nějaké doby, než nastoupí například do nové práce, nebo si chtějí jen přivydělat,“ podotkla.

Motivace pro brigádu ale nemusí být ryze finanční. Existuje totiž řada pozic, při kterých brigáda funguje současně jako praxe – třeba v nemocnici. To je také případ v Benešově: studenti tak mohou vyřešit hned dvě věci najednou: peníze i praxi. A že by studenti zájem neměli, se říct nedá. „O zdravotnické brigády je zájem, je to vhodný doplněk praxe pro tyto zdravotnické studenty,” řekl Petr Ballek, tiskový mluvčí Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov.

Tam se jedná konkrétně o pozice všeobecný sanitář a praktická sestra – zdravotnický asistent. Studenti mohou pracovat v nemocnici ale také mimo zdravotnické pozice – a sice třeba jako závozníci, kdy budou nakládat a vykládat zdravotnický materiál, ale třeba také vykonávat pomocnou sílu v kuchyni, nebo pracovat jako pomocnice na úklid.

Na praxi docházeli studenti také do firmy Baest, Machines & Structures, a.s., která se specializuje na výrobu svařovaných ocelových konstrukcí. „Spolupracujeme se studenty středních škol, kteří k nám docházejí na praxi, jak ve výrobě, tak v administrativě. Domluvili jsme se, že z nich část přijde i na brigádu,“ řekla Martina Melicharová, personalistka společnosti.

Vedle studentů nabízí firma i další brigády, a sice na úklid, kromě toho i další pozici na výpomoc při údržbě areálu společnosti, lidé o práci zájem mají.

Firmy v současné době hledají sezónní pracovníky na krátkodobé pracovní poměry. „Ke konci května evidoval Úřad práce ČR 24 361 takových pozic. Firmy hledají například montážní dělníky, pomocníky v oblasti těžby a stavebnictví a ve výrobě, uklízeče, pomocné pracovníky v dopravě, zemědělství, lesnictví či rybářství,“ dodala Kateřina Beránková, mluvčí úřadu práce.