Zatím nejnovější úspěch přineslo úsilí o dopravní integraci východní části Voticka. „Ve Voticích se konalo jednání o dopravní integraci regionálních autobusů do systému Pražské integrované dopravy,“ potvrdil dopravní expert a mluvčí votické radnice Jan Vachtl.

Při setkání se přitom jednalo o souboru linek, které obsluhují obyvatele obcí na východ od Votic. Při rokování šlo zejména o to najít shodu ohledně jízdních řádů.

„Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) připravila po konzultacích s obcemi a Dobrovolným svazkem obcí Bene-bus nový návrh, který se snažil do sebe zakomponovat nejzásadnější připomínky Votic, Jankova, Ratměřic, Zvěstova a také Louňovic pod Blaníkem,“ připomněl Vachtl.

Většinu pro Votice nejdůležitějších připomínek, které by IDSK měla spustit v květnu, se sice podařilo vyřešit, ale jen na úkor jiných obcí - Veliše, Ostrova a Hradiště. „Některé spoje nám zrušili a dvě naše části tím odřízli od autobusové dopravy,“ potvrdil starosta Veliše Petr Mach.

Obec proto po dalším jednání se zástupci obcí a IDSK v Louňovicích poslala organizaci své připomínky. V nich popisuje potíže, které nová úprava může způsobit a také petici nespokojených cestujících. Jak IDSK protesty vyřeší, není zatím jasné.

„Situace se nejcitelněji týká dopravy dětí do vlašimských škol,“ připomněl Petr Mach s tím, že názory rodičů dětí proto slyšeli při veřejné schůzi ve středu 19. února také zastupitelé obce. „Jsme například ochotni přispívat i na to, aby autobus zajel až ke škole a naši prvňáčci nemuseli pěšky přes celou Vlašim,“ dodal starosta.