Středočeskou vesnicí roku pro letošní rok se stala obec Petrovice z okresu Příbram a po šesti letech si tak zopakovala vítězství. „Petrovičtí si zlatou stuhu jednoznačně zasloužili. Téměř ve všech stuhách by sahali na nejvyšší příčku. Jinak letos byla konkurence obrovská. Například modrou stuhu mohl získat kdokoliv ze sedmičky vyrovnaných kandidátů,“ uvedl předseda hodnotitelské komise Josef Kocourek.
V konkurenci rekordních čtyřiceti devíti obcí, které se do soutěže přihlásily, se neztratili zástupci z Benešovska. Z dvanácti jich plná polovina bodovala. Blažejovice získaly Zelenou stuhu za péči o zeleň, Kamberk Oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělskými subjekty a obce Ostředek, Rataje, Ratměřice a Miřetice obdržely v dílčích kategoriích diplomy s peněžitou odměnou čtyřicet tisíc korun. Bílou stuhu za činnost s mládeží pak získala obec Sudovo Hlavno z okresu Praha–východ a Modrou stuhu za společenský život ocenila porota obec Lány z Kladenska.
„V soutěži nejsme poprvé, v roce 2003 jsme získali modrou stuhu. Rádi se porovnáváme s ostatními obcemi a chceme prezentovat naší práci. Soustřeďujeme se na společenský život a v posledních letech také na obnovu krajiny a zeleň,“ říká Karel Říha, starosta obce Blažejovice, čerstvé držitelky zelené stuhy. A na co použijí v Blažejovicích nemalou finanční odměnu?
„Přiznám se, že jsme s tím moc nepočítali. Teď jsem příjemně zaskočen, ale každopádně peníze máme do čeho investovat, komunikace, různé rekonstrukce. Je toho dost,“ dodal Karel Říha.
Cílem soutěže o vesnici roku je propagace malých obcí a povzbuzení jejích obyvatel k aktivní účasti na rozvoji svého domova.
„Těší mě, že se letos přihlásilo tolik obcí. Je to určitě důkaz, že se starostové snaží svá území rozvíjet a zkrášlovat. Úspěch v soutěži je pro ně důležitou odměnou,“ uvedl radní Středočeského kraje a člen hodnotitelské komise Antonín Podzimek.
Vítěz krajského kola Vesnice roku 2008 obdrží milion, ostatní obce oceněné stuhou dostanou 600 tisíc korun.
Do celostátního kola soutěže, které se koná začátkem září 2008, postupují také vítězové zelených a oranžových stuh. Ze středočeských Vesnic roku si doposud vedla nejlépe obec Petrovice. Ta v roce 2002 obsadila v celostátním kole druhé místo. Stejného úspěchu loni dosáhla obec Kondrac z Vlašimska.