Na start hlavní, 34 kilometrů dlouhé trasy, a kratší zhruba osmikilometrové trasy „dětské“ se tentokrát postavilo 255 cyklistů. Sraz byl na hřišti v Načeradci.

Krátce po 13. hodině vyjížďku odstartovala načeradecká starostka Petra Bartoníčková společně s posledním žijícím blanickým rytířem ve zbroji. První cílem asi po hodině a půl začali projíždět cyklisté, kteří zvolili kratší trasu. „Já vás tímto pasuji blanickým cyklorytířem 2019 se všemi poctami, které k tomuto titulu náleží,“ pasoval ty, kteří dorazili zpět na hřiště, blanický rytíř. Nechybělo předání diplomu a sladké odměny. Pekly se klobásy, grilovalo maso, hrála kapela.

„V pořádání akce Blanický cyklorytíř se střídají obce ležící na trase cyklostezky Po stopách blanických rytířů. Letos to byl Načeradec, v příštím roce budeme zřejmě startovat z Pravonína,“ uvedla za organizátory Ivana Křížová s tím, že v posledních letech se počet cyklorytířů pohybuje kolem tří stovek a mnozí šlápnou do pedálů každoročně.

Pokud jste Blanického cyklorytíře nestihli, můžete se trasou okružní cyklostezky Po stopách blanických rytířů nechat vést v podstatě kdykoli. Pojedete například kolem kostela sv. Bartoloměje v Kondraci, projedete Louňovicemi pod Blaníkem, městskou památkovou zónou v Načeradci a budete si moci oddychnout ve stínu pečlivě udržované jírovcové aleje na návsi v Pravoníně. Míjet budete odpočívadla s informačními panely. Na naučných tabulích si přečtete informace o kraji blanických rytířů, zajímavosti o flóře a fauně chráněné krajinné oblasti Blaník, ale také blanické pověsti.

AUTOR: Jana Spálenková