Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bioplynové stanice zatíží místní silnice

Benešovsko/ Případná intenzita zápachu se po písemné stížnosti hodnotí individuálně. Limity pachových látek neexistují

29.4.2008
SDÍLEJ:

Na likvidaci neobdělávaných travních porostů jsou nejlepší ovceFoto: Deník/ Ladislav Jerie

Módní trend staveb ekologických bioplynových stanic není okolí bez rizik. Pro získání metanu, potřebného jako palivo generátoru pro výrobu elektřiny a tepla, spotřebuje kogenerační jednotka podle provedení 10 až 15 tisíc tun vstupní biomasy, jako je kukuřičná siláž, hovězí hnůj nebo travní senáž.
Z 15 tisíc tun materiálu zůstanou zhruba dva tisíce tun tuhých a 11 tisíc tun kapalných zbytků určených k vyvezení jako hnojivo na pole. Zařízení za rok vyprodukuje 0,5 MW elektrické energie a zhruba stejný objem tepelné energie.
Vyrobenou elektrickou energii, z níž část spotřebuje vlastní technologie, provozovatel dodává distribuční rozvodné společnosti za státem nařízené nákupní ceny, jež převyšují náklady na výrobu elektřiny ve standardních elektrárnách.
Část vyprodukovaného tepla se formě horké vody využije pro vytápění vlastních hospodářských prostor (stájí, dílen, skladů) a přebytky se odprodají okolním odběratelům.
Na návoz zmíněného množství vstupní biomasy je potřeba o žních i přes 60 průjezdů těžké techniky (traktory s přívěsy nebo nákladní auta). Pro odvoz tuhých i kapalných fermentačních zbytků na pole je denně předpokládáno až osm jízd těžké techniky.
Bioplynové stanice mají vyrůst na severním okraji Prčice, ve Lhotě u Tuchyně na Netvořicku, v Žabovřeskách u Chlístova mezi Benešovem a Týncem nad Sázavou i jižně od Votic u Smilkova.
Pro případnou pachovou zátěž lokalit neexistují limity. Stížnosti okolních obyvatel, výhradně písemných, se řeší individuálně. Posudky ekologické zátěže nestanovují spotřebu pohonných hmot zemědělské a dopravní techniky pro návoz biomasy i odvoz fermentačních zbytků, ani opotřebení komunikací.


Z výroby ideálních biopaliv se stává nový ekoproblém

Praha/ Biopaliva (bionafta a bioetanol) začínají nahrazovat klasické pohonné hmoty. Snižují totiž emise až o 40 procent. Jsou ale dražší a náročnější na výrobu a zároveň zabírají půdu. Kritici se shodují, že právě biopaliva mohou za nedávné výrazné zdražování potravin. Proč?
Zvětšuje se podíl sklizených plodin určených pro výrobu biopaliv. Jde o řepku olejku, ze které se vyrábí bionafta, a dále o kukuřici, cukrovou třtinu a další suroviny pro bioetanol.
„Poptávka po biopalivech sice souvisí s růstem cen potravin, avšak není toho bezprostřední příčinou. V druhé polovině minulého roku byl zaznamenán růst cen potravin ještě před zahájením povinného přimíchávání biopaliv do fosilních pohonných hmot. V Česku ani v unii nejsou biopaliva vyráběna na úkor potravin,“ brání biopaliva mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.
Hnutí Duha biopaliva v zásadě podporuje, zároveň ale prosazuje, aby vláda větší pozornost než bionaftě, věnovala plodinám pro použití při výrobě elektřiny a tepla. Mají totiž lepší energetický výnos.
„Lepší výsledky než motorová biopaliva mají energetické plodiny pro elektrárny a teplárny, proto se vláda musí soustředit na ně,“ říká Vojtěch Kotecký z Duhy.

Autor: Ladislav Jerie

29.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Konopiště bude patřit běžcům

Týnec nad Sázavou - Zájem o hlasování, vyšší než při posledních volbách, zaznamenali komisaři také ve volebním okrsku číslo 9, který je v hasičské zbrojnici.
6

OBRAZEM: Druhý volební den na Benešovsku

Obyvatelé gruzínského města Rustava navštívili Posázaví

Týnec nad Sázavou - Zástupci obyvatel gruzínského města Rustava zavítali tento týden do Týnce nad Sázavou, aby se blíže seznámili s fungováním obecně prospěšné společnosti Posázaví. Jejich úkolem, při návštěvě města na Benešovsku, bylo také získávání informací v oblasti spolupráce samosprávy s podnikateli, neziskovými organizacemi a občany. Kromě Týnce nad Sázavou navštívila gruzínská delegace i Prahu a Karlovy Vary.

Pro volby zůstala už jen oficiální místa

Benešovsko – Jen pozvolna se včera do některých volebních místností trousili voliči na Benešovsku. Ti hlasovali pouze na tradičních místech obcí či osad zapsaných na oficiálním seznamu volebních míst. Ještě před několika lety ale figurovaly mezi takovými místy dokonce i chatové osady. Například u Benešova Sayrayt nebo Pilátka.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát narozených ve 42. týdnu v roce 2017.

Účast byla velká. Chotýšanští voliči stáli na volby frontu

Chotýšany - Mnohem větší účast při pátečních volbách potvrdila volební komise v Chotýšanech. Dokonce se kolem čtvrté hodiny u volební místnosti vytvořila fronta voličů. "To se nám ještě nestalo, že by na volby lidé stáli frontu. Těší nás, že chodí mnohem více mladých," prozradila předsedkyně volební komise Jana Dessová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení