VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezpečnostní expert: Objekt, který má význam, je ohrožen

Benešov – S expertem na zabezpečení výjimečných a rizikových objektů, osob a ochrany informací se známe již řadu let. Následující rozhovor se uskutečnil vlastně jen čirou náhodou. Vedly k němu nejen alarmující informace o nebezpečí ze strany teroristů, kterého není ušetřena ani Česká republika, ale také náhodné setkání v Benešově.

23.12.2009
SDÍLEJ:

Jiří DolejšFoto: Zdeněk Kellner

Jaká je podle vás současná situace v bezpečnosti ve středních Čechách?
Záleží, jak na bezpečnost pohlížíme, jakou máte na mysli. Situaci v dopravě mohu jen těžko komentovat, v tom se nějak zvláště nevyznám. Pokud jde o vývoj trestné činnosti jak na úseku násilných činů, tak dalších, situace za poslední roky nijak zvláště nevybočuje. Jiné je to však s bojem proti extremismu a jeho projevech v našem společenském zřízení.

Z čeho vycházíte?
Vycházím z podložených faktů a také z toho, že se pohybuji mezi lidmi, kteří v oboru bezpečnosti patří mezi uznávané profesionály. Vláda k tomuto tématu zřetelně sdělila své stanovisko, Policie ČR včetně dalších bezpečnostních složek státu dosáhla v této oblasti zjevných úspěchů. Přesto je zde jistě stále značný prostor ke zlepšení úrovně zabezpečení celé řady, řekněme specifických, objektů. Nerad bych byl zde však příliš konkrétní. Je zvláště na centrálních úřadech, aby se s těmito průběžnými bezpečnostními riziky vyrovnaly. Ne vždy to však, dle mého názoru, jde dostatečně dobře.

Nepřeháníte tak trochu?
Neřekl bych.

Které objekty jsou tedy podle vás nejzranitelnější?
Vždy záleží na vývoji ve společnosti v daném čase. Jinak budou některé objekty ohroženy při aktuálně hrozícím teroristickém útoku, jinak při eskalaci zahraničně – vojensko – politické situace, v které náš stát může mít své zastoupení a zcela jiná byla příkladně doba na počátku devadesátých let minulého století, kdy došlo k obrovskému nárůstu krádeží a loupeží v kostelích a jiných církevních objektech. Zde náš stát mnohdy ztratil nenahraditelné hodnoty.
Ještě lze obecně konstatovat, že je ohrožen každý objekt, který má pro pachatele význam. A zároveň má potenciální pachatel ochotu nést rizika spojena s vyloupením objektu. Zde je vhodné připomenout, že sebelépe fungující policie či další bezpečnostní složky nemohou suplovat přímou ochranu zmiňovaných objektů. Je smutnou pravdou, že někteří z vlastníků či správců se o popisované objekty nestarají a pak se diví, že dojde k průšvihu. To se dotýká i státních institucí, kde postačí politické zemětřesení v Česku, výměna vlády, následují personální čistky na úřadech a pak i tento faktor se značně negativně podílí i na funkčním zabezpečení mnohdy i zásadních objektů či staveb proti mimořádným událostem. Toto téma může být o to zajímavější, o co je citlivější o něm debatovat.

Takovými objekty jsou například také přehrady. Jak jsou zabezpečené ty ve středu Čech?
I když jsem se touto problematikou intenzívně zabýval, tak jistě nečekáte, že vám mohu dát právě z bezpečnostních důvodů, tedy eliminace možných rizik, přesnou odpověď. Nicméně je pravdou, že dotčená vodní díla jsou zabezpečena proti útoku zvenčí poměrně kvalitně. To však neznamená, že by nemohla být zajištěna lépe.
Dle mých současných poznatků a informací není ministerstvem zemědělství pokračováno v programu zabezpečení přehrad ČR proti určitým typům ataků vodních děl. Tento projekt jsem za bývalého ministra zavedl a realizoval. Události, které pak následovaly a byly zveřejněny v médiích, zejména pak prokazatelné ohrožení některých i významných a strategických objektů v ČR konkrétními extrémistickými skupinami například neonacisty, mi dávají bohužel za pravdu, že náš projekt, jeho pokračování a dokončení, byl pro velmi potřebný.

Zkuste být trochu konkrétnější. Je ohrožen Orlík, nebo Slapy?
Podstatná je definice slova ohrožen. Na vodohospodářská rizika jsou pracovníci povodí připraveni, předpokládám, výborně. Já řeším rizika bezpečnostní, ve smyslu teroristického útoku, vloupání či sabotáže. Jak jsem již zmínil, vodní díla která znám, jsou zajištěna proti vámi popisovaným rizikům poměrně dobře. Vždy se dá však vylepšovat a to leckdy za využití mnohem menších finančních prostředků, než se někdo, třeba i ministerský úředník, může domnívat. Ale to je jiná kapitola. Jak by mohl na veřejnost zapůsobit byť jen „propagačně“ mířený útok proti těmto přehradám si všichni umíme představit. A nejsou zde jen přehrady. V průběhu let jsou uváděná bezpečnostní rizika větší či menší. Je nutné ba dokonce nezbytné se jim přizpůsobit. Na to musí stát vytvářet podmínky. O tom zda tak činí, nejsem zcela přesvědčen. Není jistě k prospěchu věci měnit odborníky na ministerstvech a dalších úřadech při každé změně příslušného ministra. To jsme ale opět u politiky. Každopádně, z celé řady důvodů, se dále přesněji k bezpečnostnímu zajištění těchto přehrad nemohu nyní vyjádřit.

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří Dolejš je bezpečnostní expert, který se pohybuje v oboru zabezpečení výjimečných a rizikových objektů, osob a ochrany informací již mnoho let. Byl soukromým bezpečnostním konzultantem, pracoval v ústředních státních institucích jako bezpečnostní ředitel. Naposledy jako poradce ministra zemědělství a ředitel vnitřní bezpečnosti na ministerstvu. Disponuje vysokým státním bezpečnostním prověřením.

Autor: Zdeněk Kellner

23.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 620 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel na 1. stupni základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22620 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme kvalifikaci podle zákona č.563/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů., Výuka matematiky podle profesora Hejného., Nabídky zasílejte do 15.6.2018. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola votice, příspěvková organizace, Pražská, č.p. 235, 259 01 Votice. Informace: Dana Hronová, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Úklid - prac. Votice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Klášterní č.p. 1, Votice. Nástup ihned., Informace o pracovním místě: Pravidelný úklid místností a objektů manuálním nebo strojním způsobem. Vysávání koberců, stírání podlah, vynesení odpadků, otření omaků na nábytku, úklid sociálního zařízení, otření prachu. Pracovní úvazek: zkrácený., Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP). Požadujeme: spolehlivost. , První kontakt možný POUZE mailem! Kontakt: 723 612 506, email: prace@forcorp.cz!. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. klášterní 1, 259 01 votice, Klášterní, č.p. 1, 259 01 Votice. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 100 Kč

Ošetřovatelé a pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče pracovníci v sociálních službách - pečovatel/ka - brigáda. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, ŘP sk. B - aktivní řidič, věk nad 18 let, bezúhonnost., Pracovník v sociálních službách - pečovatelka bude vykonávat terénní pečovatelskou službu, kdy je jejím úkolem zajišťovat pomoc a podporu klientům (převážně seniorům) v jejich domácnostech, zejména péči o domácnost, péči o osobu uživatele, donášky obědů, doprovody k lékaři apod..Kontaktovat v prac. dny 7.00-16.00. Nástup ihned nebo dle dohody, Perspektiva trvalého zaměstnání. Případně vhodné pro aktivního důchodce.. Pracoviště: Pečovatelská služba okresu benešov,, Malé Náměstí, č.p. 2006, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Alena Králíčková, +420 603 593 085.

Administrativa - Třídiči poštovních zásilek Pracovník/ce vnitřní 96 Kč

Třídiči poštovních zásilek Pracovník/ce vnitřní služby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 96 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, Co bude Vaší náplní práce?, " příprava balíkových zásilek do firem a domácností (nakládka/vykládka/třídění a manipulace), " zpracování přijatých zásilek (jejich skenování a zadávání do IS), " pracovat budete ve směnném provozu, Co byste měl mít?, " SŠ vzdělání s výučním listem , " odolnost vůči stresu a fyzické zátěži, " aktivní přístup k zadaným úkolům a k jejich plnění v požadované kvalitě, " spolehlivost a pečlivost, Proč pracovat právě u nás?, " Naučíme Vás vše, co budete k práci u nás potřebovat., " Dostanete pracovní smlouvu a jistotu pravidelného výdělku s výplatou na den přesně., " Díky 37,5hodinové pracovní době Vám zbyde čas i pro Vás nebo pro rodinu., " Volno si užijete i o 5týdenní dovolené., " Máme pro Vás i další benefity (stravenky v hodnotě 70 Kč, ubytování ve firemních rekreačních zařízeních, příspěvky na dovolenou a dětské tábory, volno pro rodiče, aj.)., " Můžeme spolupracovat i formou brigády., , První kontakt telefonicky 8-15 hodin pondělí až pátek. Pracoviště: Česká pošta s.p. depo, Pod Lihovarem, č.p. 2348, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Lenka Barková, +420 730 583 025.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poslední Habsburky představuje na Konopišti Forejt.
11

Poslední Habsburky představuje na konopišti Forejt

Ve Vlašimi slavili i v sobotu.
27

OBRAZEM: Ve Vlašimi slavili i v sobotu

Netradiční závod odstartoval v Holšinách

Dobříš /FOTOGALERIE/ - U Vackova rybníka odstartovali v sobotu po poledni závodníci na běžecko-plaveckou trať závodu swimrun. Závod, který vznikl teprve jako druhý v republice svého druhu, čítá celkem 15,2 kilometrů běhu a 2,6 kilometrů plavání v sedmi rybnících.

Tři obce z okresu slaví úspěch v soutěži Vesnice roku

Benešovsko - Slavit mohou tři obce z Benešovska. Ve středočeském kole soutěže Vesnice roku obstály všechny tři obce z okresu, které se do soutěže přihlásily. Kamberk získal diplom za netradiční formy volnočasových aktivit, Louňovice pod Blaníkem za podporu alternativních metod vzdělávání a Pravonín byl dokonce oceněný bílou stuhou, a to za činnost mládeže.

Vlašim žije spolkovým životem

Vlašim - Po celý víkend oslavují ve Vlašimi sedmisté výročí založení města. Doprovodné akce se konají jako poděkování všem vlašimským spolkům. Oslavy začaly v pátek 15. června, pokračovat budou až do úterý.

Jan Tománek: Chtěl bych zaútočit na první pětku

Příbram - Další velká výzva stojí před paratriatlonistou Janem Tománkem. V neděli se ve francouzském Besansonu pokusí navázat na předchozí vydařené závody světového poháru a připsat si body nejen do jeho hodnocení, ale také do rankingu zaručující nominaci na olympijské hry v Tokiu 2020, což je hlavní cíl, jehož splnění by znamenalo splnění velkého snu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT