První zájemci měli tak možnost využít jejích osm lůžek, sprchu, WC a poskytované čisté oblečení už včera v sedm večer, kdy zahájila svůj oficiální provoz.

„Na úplný začátek bychom chtěli zdůraznit, že celý tento projekt, jenž vyšel Benešov asi na sto tisíc korun, vznikl na podnět zastupitelů ČSSD po nešťastné události loňské zimy. Tehdy na ulici umrzl jeden muž bez domova,“ poznamenala Soňa Vanhoecke, tisková mluvčí města Benešova.

To z vytipovaných lokalit a nemovitostí, které má ve svém vlastnictví vybralo Táborská kasárna pro tento záměr jako nejvhodnější místo.

„Toto zařízení má sloužit 
k přenocování osobám bez přístřeší nebo lidem, kteří vedou rizikový způsob života či jsou tímto způsobem života ohroženi,“ uvedla Iveta Turková, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Benešov s tím, že noclehárna je určena pouze pro muže od 19 let a prioritně má sloužit osobám, které se dlouhodobě zdržují na území města Benešov.

Lidé, jenž se prokáží některým z dokladů totožnosti a zaplatí 40 korun za noc, ji mohou využívat od 19. do 6.30 a to až do 31. března.

Zda bude osm lůžek pro zájemce o nocleh málo či naopak mnoho nedokázala vedoucí odboru jednoznačně říct. Přiznala, že je to velice složité a proto počet míst prý stanovili na základě mapování fenoménu bezdomovectví ve Benešově. Přesto věří, že odhad byl správný a všechna lůžka najdou dříve či později svého nocležníka.

Benešovská noclehárna pro osm klientů prodělala svou premiéru včera večer. Za neuvěřitelných devatenáct dní dokázali především šikovné ruce řemeslníků vybudovat z bývalé vrátnice táborských kasáren noclehárnu pro lidi bez přístřeší. Město se chce tímto krokem vyvarovat loňské nešťastné události, kdy na ulici umrzl muž bez domova.

„Náklady na úpravu noclehárny hradilo město a provozní náklady bude hradit benešovská pečovatelská služba,“ vysvětlila Alena Králíčková, ředitelka Pečovatelské služby Benešov a doplnila, že denní provoz, bez spotřeby elektrické energie, vyjde zhruba 1300 korun.

Chod noclehárny budou v době od 19 do 22 a od 6 do 7 hodin zajišťovat sociální pracovnice. Noční službu budou vykonávat pracovníci v sociálních službách. Konkrétně dva muži a jedna žena. Bývalá policistka.Ti mají k dispozici kancelář s vlastním sociálním zařízením.

„Z počátku zahájení služby, kdy budou přicházet klienti, by měla být přítomna i městská police,“ dodala Iveta Turková.

ANKETA: Co říkáte na noclehárnu v Benešově?

Marie Škvorová,
Třemošnice

Myslím si, že je to dobrý nápad. Vždyť ti lidé se také potřebují někde umýt, v teple se vyspat. Ne každý přijde o domov vlastním přičiněním. Město udělalo dobře.

Václav Krymlák,
Nahoruby

Já bych řekl, že je to dobrý nápad, protože tam přijdou lidé, kteří k tomu, že se z nich stanou bezdomovci přijdou jak slepý k houslím. Třeba kvůli půjčce.

Pavel Koukal,
Benešov

Já už jsem na ulici osm let. Takže zaplať pánbůh, že jí město zřídilo. Čekám a jakmile bude sedm hodin, tak tam půjdu. A jaký je tam řád? A kdo to za mě zaplatí?

Jarmila Mazurkovičová,
Benešov

Bezdomovci jsou vesměs mladší lidé, kteří místo toho, aby pracovali si chodí pro sociální dávky. Takže já říkám ne. O nás se také nikdo nestará.

Jan Mandovec,
Netvořice

Samozřejmě je to dobře. Přeci nemůžou umrznout na ulici. Já to vidím u sebe. Nemůžu sehnat práci a jestli přijdou o zázemí, můžu na ulici klidně skončit.