Na konci října loňského roku evidovaly pojišťovny v registrech radnic v Benešově, Vlašimi a Voticích 5752 přihlášených vozidel, jejichž majitelé na ně neuzavřeli takzvané povinné ručení.
Pro srovnání na Kutnohorsku jich bylo 6898, na Příbramsku 9166 a v okrese Praha-východ přes 12 tisíc.
Nezaplacená pojištění se zpravidla týkají administrativně nezrušených nebo nepřevedených vozidel, ale i za ně hrozí zapomnětlivcům peněžní sankce. Novela zákona o odpadech vytvořila tlak, takže se kdysi rozebraná auta či motorky nebo alespoň jejich registrační značky začaly „náhle“ ztrácet. Motoristé se zachovali podle rady jednoho z mediálně známých odborníků v oblasti dopravy a policie na sklonku roku zaznamenala enormní nárůst fiktivních krádeží i ztrát.
„Od 1. prosince do 9. ledna nám občané ohlásili krádež nebo ztrátu dvaatřiceti registračních značek,“ potvrdila benešovská policejní mluvčí Zuzana Stránská.
Oficiální policejní vyjádření o odložení případu slouží nyní vlastníkům jako důkaz pro registr vozidel i pro pojišťovnu.
„Česká kancelář pojistitelů nemůže do konání správních orgánů zasahovat, ani ho komentovat,“ konstatoval Jana Čechová, mediální zastupkyně organizací pojišťoven s tím, že důkazní břemeno je na zaevidovaných majitelích.
Například pokud došlo k zániku vozidla po 1. květnu 2004, pak se podle zákona o odpadech nemohlo stát jinak, než ekologickou likvidací autovraku, a na to by měl mít vlastník doklad.
Pokud ovšem vozidlo zlikvidoval jinak, tak mu Česká kancelář pojistitelů doporučuje znovu kontaktovat registr vozidel a auto trvale z registru vyřadit s tím, že doloží způsob jeho zániku či využití.
V únoru začnou evidovaní majitelé vozidel, nebo i jejich dědicové, dostávat výzvy k zaplacení povinného ručení. Pokud dlužník do 30 dnů nezaplatínebo neprokáže, že vozidlo neprovozoval v rozporu se zákonem, obdrží varování s urgencí. Vše může skončit až soudním řízením a exekucí.

Počty nepojištěných vozidel najdete ZDE