To je zásadní rozhodnutí benešovských zastupitelů. Kvůli němu budou mít zmiňovaná místa otevřeno pouze do půlnoci.

„Týká se to dvou zařízení. Jedno je v Řeznické ulici mezi Malým a Masarykovým náměstím a druhé pod Hotelem Posta v Tyršově ulici,“ popsal místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Nabídku prodejních okének využívají zejména mladí. Jejich oblíbenou dobou nákupu je období mezi půlnocí a ránem. Právě to kritizují obyvatelé, kteří v blízkosti zmiňovaných prodejních míst bydlí a moc se kvůli hluku nevyspí.

Jedním z nich je také zastupitel Benešova Rudolf Fulín. Ten své kolegy při veřejných jednáních nejen informuje o svém nedobrovolném prožívání nočního života ve středu města, ale kvůli tomu také kritizuje počínání strážníků. Ti podle něj dostatečně nechrání obyvatele města.

„Přijďte se ke mě podívat v pátek nebo v sobotu v noci. Je tady veliký hluk a nikdo s tím nic nedělá,“ upozorňoval.

K okénkům se v noci stahují také ti, kteří se baví například v nedalekém KC Karlov na diskotékách či plesech.

„Chodí si k okénkům kupovat jídlo nebo dokonce alkohol,“ tvrdí žena z Benešova, ale raději nechce uvést jméno. Informaci však získala z první ruky, od své náctileté dcery. Ta s partou kamarádů služeb u okénka také využívá. „Chodí se tam najíst, protože je to levnější, než na Karlově,“ tvrdí žena.

Totéž potvrdil i místostarosta Tichovský. „Místo, aby se najedli v restauraci, jdou raději k okénku a dělají tam binec,“ řekl.

Stejný postup chtěli zastupitelé uplatnit i u prodejny v Antuškově ulici. Ta má otevřeno bez přestávky. Jenže provozovna není vedena jako hostinské zařízení, nýbrž prodejna potravin. A na tu se vyhláška města nevztahuje.

ANKETA: Je dobře, že město usměrňuje provozovny?

Milena Mottlová, Benešov: Pokud je to do půlnoci, tak je to adekvátní. Já se večer na silnici nepohybuji, tak je mi to jedno. Ale na noční klid mají občané určitě právo. Nepatřím mezi lidi, kteří by to mohli posoudit, protože nebydlím v centru města.
Galina Vávrová, Benešov: U nás v Bezručovce je spousta mladých, kteří tam popíjí alkohol a nikdo s tím nic nedělá. Noční okénka mi nevadí. Ráda se tam zastavím pro občerstvení. Nehyzdí město, nevím proto, co omezením město sleduje.
Jaroslav Čumpl, Benešov: Kdyby lidé nebyli prasata, tak je to v pořádku. Jde o to, že je ve městě bordel. Starším lidem se nedivím, že jim vadí ten hluk, i když tu večer nebývám. Myslím si, že zrušení těchto okének je správné. Něco by se s tím už mělo dělat.