„Smluvní cena revitalizace části Benešovského potoka je včetně DPH necelých 850 tisíc korun,“ potvrdila Aneta Malá z Odbor rozvoje a investic Městského úřadu Benešov s tím, že město získalo dotaci od Agentury pro ochranu přírody a krajiny ČR.

Revitalizace jejímž výsledkem má být podpora přizpůsobení se změně klimatu, prevence rizika katastrof a odolnosti vůči nim s přihlédnutím k ekosystémovým přístupům se týkala potoka na jižním okraji města od Černoleského rybníka směrem k osadě Skalice.

Úpravy toku mají přispívat ke zlepšení odtokových poměrů a udržování vody v krajině. V rámci nich se tok vrátil nejen do historické trasy, ale kolem ní vznikly také celkem čtyři tůně a dokonce i jedna pozorovatelna ptáků a dalších živočichů.

Staronové vodní koryto je široké 100 a hluboké 20 centimetrů. Tůně zhotovitel vybudoval v souladu se „Standardy péče o přírodu a krajinu.“ Tři z nich průtočné a jedna neprůtočná.

Revitalizace Benešovského potoka u Černého lesa. | Video: Zdeněk Kellner

Hloubka tůní se pohybuje v rozmezí od 1300 do 1500 centimetrů a plocha takto vzniklého mokřadu u pozorovatelny je 235 m². Plocha obnovené vodní plochy je 345 m².

„Pozorovatelna byla dokončena jako poslední a je umístěna v blízkosti křižovatky silnice III/1101 a odbočky k bývalému dostihovému závodišti. Jedná se o jednoduchou dřevěnou stavbu čtvercového půdorysu 3,28 x 3,28 m s pozorovací plošinou ve výšce 3,24 metru,“ doplnila Aneta Malá.

Celá popisovaná lokalita patří mezi regionálně významné mokřady s řadou rostlinných druhů a s četným výskytem obojživelníků.

Vstup na pozorovatelnu ještě doplní informační tabule s popisem živočichů a rostlin, které lze v lokalitě spatřit.