„Už jednou se nám to zhruba před deseti lety stalo také. Tehdy podélně prasknul stříbrný smrk a druhá den jsme dávali na náměstí strom nový,“ uvedl Bohumil Rataj, ředitel Technických služeb (TS) Benešov, které každoročně do ulic města instalují vánoční výzdobu.

Letošní první vánoční strom sice neutrpěl „zranění“ jako ten před dekádou, ale obavy z toho, že by kmen nemusel vydržet a mohl by někoho v případě zhroucení zranit, přiměly TS k jeho výměně. Jednalo se přitom o speciálně vypěstovanou jedli citronovou, která rostla na zahradě dárce.

„Strom s křehkým dřevem byl dříve vystavený větrům a po usazení na náměstí se začal rovnat a kroutit. Po dohodě s dendrologem jsme ho pro jistotu vyměnili,“ dodal ředitel TS.

V Samechově rozsvítili vánoční strom. S odpočítávání pomohli dětem i dospělí.
V Samechově rozsvítili vánoční strom. S odpočítávání pomohli dětem i dospělí

Třináct metrů vysoká jedle tak z náměstí v úterý 28. listopadu zmizela a místo ní dodaly přímo Technické služby Benešov strom nový - smrk pichlavý. Naštěstí pro něj nákladní automobil firmy Sládek Group, která každoročně zajišťuje převoz stromu, nejel daleko. Jeho cesta vedla jen do areálu technických služeb v benešovské ulici Na Spořilově, kde téměř tři dekády rostl. Pro letošek bude ozdobený novým, zapůjčeným osvětlením.

Jak vypadá výzdoba na některých jiných místech okresu Benešov nyní, před příchodem prvního adventu, dokládá fotogalerie, jejíž snímky vznikly v Benešově, Voticích, zámeckém parku v Ratměřicích, Olbramovicích, Chlístově nebo Bukovanech.

Vánoční poutákVánoce, Vánoce přocházejí…Zdroj: Redakce