Předchozí
1 z 21
Další

Leden

Úvod roku se nesl v duchu prezidentských voleb. Také Benešov se stal místem předvolebního shromáždění. Přesněji, shromáždění před druhým kolem voleb. Petr Pavel měl návštěvu Benešova už za sebou od března roku 2022, kdy ještě ani neoznámil svou kandidaturu. To Andrej Babiš v sále hotelu Pošta hecoval své příznivce 19. ledna. Zatímco v sále „skalní“ skandovali jeho jméno, v předsálí lidé křičeli: Babiš ven!

Andrej Babiš na prvním meetingu v Benešově mezi dvěma koly prezidentských voleb.
Babiš v Benešově: V sále skandovali jeho jméno. V předsálí křičeli: Babiš ven!

Únor

Solární boom pokračoval i v únoru. Ve Vlašimi tou dobou plánovali výstavbu unikátní „zaoblené“ elektrárny na střeše zimního stadionu. „S budováním elektráren jsme začali ve sportovním areálu Na Lukách. Měla by tam být fotovoltaika s výkonem 200 kilowatt,“ řekl tehdy vlašimský starosta Luděk Jeništa a potvrdil, že po realizaci záměru bude mít město k dispozici skutečně velikou elektrárnu s výkonem 500 kW. Na jejich vybudování schválili zastupitelé investici ve výši 11 milionů korun. Část nákladů díla realizovaného v roce 2023 hradila dotace.

Ilustrační snímek
Solární boom. Energetická krize zvedla zájem Čechů o fotovoltaické elektrárny

Březen

V Benešově si připomněli, že tamní Nemocnice Rudolfa a Stefanie pomáhá léčit už 125 let. Aby to šlo ještě lépe, dokončili stavebníci na přelomu března a dubna hrubou stavbu nové chirurgie, díla v hodnotě 600 milionů korun.

Výstavba v areálu Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově na začátku února roku 2023.
Hrubá stavba nové chirurgie benešovské nemocnice se blíží do závěrečné fáze

Duben

Na dlouhých osm měsíců zavřeli stavební práce silnici II/150, která motoristy přivádí z Votic přes Louňovice pod Blaníkem do Vlašimi. V pondělí 3. dubna tam krajští cestáři začali rekonstruovat most v úseku mezi Otradovicemi a Neustupovskými Otradovicemi.

Budování nového mostu na silnici II/150 na hrázi rybníka Vindušky nedaleko Otradovic.
Stavba mostu u Vindušky skončila, trasa z Votic do Vlašimi je opět průjezdná

Květen

V pondělí 1. května se první zájemci začali po Benešově dopravoval na sdílených jízdních kolech. K dispozici jich dostali padesát a první čtvrthodinu jezdí zdarma.

Sdílená kola v Benešově využívá na dva tisíce lidí.
Přes počáteční nedůvěru sdílená kola v Benešově pofrčí dál i v příštím roce

Květen

Čerstvý a zcela bez alergenů. Takový vzduch od května dýchají žáci ve třídách bystřické základní školy díky novým rekuperačním jednotkám. Město je pořídilo v reakci na potíže, které se zde v minulosti objevily. Děti začaly být při výuce ve třídách malátné a usínaly.

ZŠ Bystřice vytápějí tepelná čerpadla, vzduch ve třídách čistí rekuperační jednotky a pro tato zařízení vyrábí elektřinu fotovoltaika na jedné z budov školy.
Novinka na ZŠ Bystřice: rekuperační jednotky zajišťují ve třídách lepší vzduch

Květen

Štědří dárci pomohli vlašimské stanici pro zraněné živočichy k nové „zvířecí sanitě“. Ta původní byla po nehodě na odpis.

Zvířecí sanita pomáhala také u benešovských Mariánovic na konci září 2020 při záchraně zraněného krahujce.
Štědří dárci pomohli Záchranné stanici pro živočichy k nové zvířecí sanitě

Červen

Dvoudenní cvičení s názvem Výzva 2023 pro členy Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje za spolupráce s elitními útvary Policie ČR se v červnu konalo v Benešově. Cílem bylo prověření efektivního třídění většího počtu zraněných, odborné, přednemocniční, neodkladné péče a správného směřování pacientů do nemocnic. Ta se odehrála v hlavní budově někdejších Táborských kasáren s námětem aktivního střelce. Zdravotníci v této části tréninku měli v péči 60 figurantů s nejrůznějšími typy zranění.

Z dvoudenního cvičení Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje za účasti elitních útvarů Policie ČR v Benešově.
Cvičení záchranářů a policistů v Benešově: střelec si vzal na mušku šedesát lidí

Červenec

V Benešově v srpnu odstartovala několikrát odložená stavba skateparku na ploše 1282,5 m² v celkové ceně 11,673 milionu korun včetně DPH.

Místo budoucího skateparku v ulici U Náhonu.
V Benešově po odkladech začala stavba skateparku. Hotovo má být do tří měsíců

Červenec

V Týnci nad Sázavou začalo v září odstřely skály budování čistírny odpadních vod v hodnotě 115 milionů korun.

Budování týnecké ČOV v polovině listopadu 2023.
Na stavbě týnecké čistírny skončilo hloubení základů a roste první objekt

Srpen

Tři kilometry a 25 milionů korun. To jsou základní údaje zbrusu nového úseku páteřní severo-jížní cyklostezky, která oficiálně od soboty 16. září propojuje Votice s Olbramovicemi po opuštěném drážním tělese.

Ze slavnostní otevření úseku cyklostezky z Votic do Olbramovic.
Místo vlaků začali mezi Voticemi a Olbramovicemi jezdit natěšení cyklisté

Září

Prakticky od začátku roku probíhala rekonstrukce benešovského obchodního domu Hvězda, který vyhořel 14. listopadu 2022. Prázdninový nezájem nahradila velká zářijová poptávka obchodníků po staronových prostorách. Pátrání po příčinách požáru nevzdávají ani policisté. Proto také vyhlásili pátrání po třech ženách zachycených na videu u dne události.

Rekonstrukce Obchodního domu Hvězda 13. září 2023.
OD Hvězda: Prázdninový nezájem nahradila velká zářijová poptávka obchodníků

Září

Po několika týdnech restaurování a opravě zděného podstavce se na své původní místo na břehu zvěstovského Návesního rybníka vrátila barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Dílo je podle zápisů v kronikách na svém místě od 18. století a podle nových zjištění vzniklo v dílně Matyáše Bernarda Brauna.

Socha sv. Jana Nepomuckého se po prázdninách vrátila zrestaurovaná na své místo u zvěstovského rybníka.
Zrestaurovaná socha sv. Jana Nepomuckého z Braunovy dílny se vrátila do Zvěstova

Říjen

Záměr státního podniku Správa železnic zasypat zářez dráhy ve skále u Střezimíře vyvolal odpor veřejnosti. Petici proti tomu podepsalo na 800 lidí.

Spolek Železnice Česká Sibiř zachraňuje areál nádraží ve Střezimíři.
Petici proti zasypání zářezu železnice u Střezimíře podepsaly už stovky lidí

Říjen

Téměř dva a půl měsíce trvající částečná uzavírka silnice první třídy číslo 3 v Miličíně skončila v závěru října. Na extrémně vytížené silnici, kde projede až 17 tisíc vozidel denně se tvořily u semaforů dlouhé kolony aut a zdržení v nich se počítalo na několika desítek minut.

Rekonstrukce komunikací v Miličíně. Městem po silnici I/3 projede za den až 17 tisíc vozidel, pětinu tvoří kamiony.
Černá můra řidičů na průtahu Miličínem končí, práce urychlilo příznivé počasí

Říjen

Jak oznámili kasteláni památek na Benešovsku, jejich návštěvnost letos stoupla, i když lidí stále chodí méně než před covidem.

Hrad Český Šternberk.
Návštěvnost památek letos stoupla, lidí ale stále chodí méně než před covidem

Listopad

Začaly opravy bývalého konventu Sázavského kláštera. Práce s rozpočtem 40 milionů korun zahrnují kromě historických sklepů také opravu věže tamního zámku a jejího zpřístupnění veřejnosti.

Sázavský klášter na konci listopadu 2023.
Bývalý konvent Sázavského kláštera čekají opravy za pětatřicet milonů korun

Listopad

V pravý čas, krátce před sněžením, skončila rekonstrukce střech týneckých památek – románské rotundy a gotické věže hradu.

Oprava střech rotundy a věže týneckého hradu je v polovině listopadu 2023 kompletně hotová.
Z hradu v Týnci nad Sázavou po opravě střech rotundy a věže už mizí lešení

Prosinec

Obyvatelé Sázavy v prosinci dostali vánoční dárek za osmdesát milionů korun – nový most přes řeku.

Stavba nového mostu přes řeku Sázavu je u konce. První auta a chodci se po něm projdou a projedou v půli prosince 2023. Celá akce skončí na jaře následujícího roku.
Obyvatelé Sázavy v prosinci dostanou vánoční dárek za osmdesát milionů korun

Prosinec

Vlašimská zbrojovka Sellier & Bellot se stane napřesrok součásti společnosti Colt CZ. Ta získá kompletní balík akcií vlašimské firmy, která dosud patří brazilské společnosti CBC.

Historie vlašimské firmy Sellier & Bellot sahá až do roku 1825, po téměř dvou stoletích se stane součástí firmy Colt CZ.
Vlašimská zbrojovka Sellier & Bellot se stane součásti společnosti Colt CZ

Prosinec

U Trhového Štěpánova slavnostně otevřeli 31. prosince 30 metrů vysokou rozhlednu Na Pasece.

Momentka z budování rozhledny Na Pasece u Trhového Štěpánova.
Před vítáním Nového roku oslaví v Trhovém Štěpánově i novou rozhlednu