Nový skatepark místo původního dosluhujícího zprovoznili před několika týdny ve Vlašimi. Tam dráha navazuje na další novostavbu - pumptrack. Také Benešov bude mít brzy prostor pro skateboardisty. Narozdíl od toho vlašimského však bude stát samostatně, daleko od výborně hodnoceného pumptracku - a při troše fantazie může navázat jen na dětské dopravní hřiště stojící v sousedství.

Vyznavače adrenalinové zábavy by nové sportoviště mělo uspokojit už na konci roku. Ostatně to je také podmínkou přidělení finanční podpory z programu Národní sportovní agentury Benešov. Stavba na ploše 1282,5 metrů čtverečních přijde město na 11,673 milionu korun včetně DPH.

V rámci programu získala radnice příspěvek nejen na skatepark, ale i na hasičskou a lezeckou stěnu. Ta vzniká na atletickém stadionu.„Předání cvičné hasičské věže a umělé lezecké stěny v areálu atletického stadionu na Sladovce je plánováno na listopad 2023. V období od února do dubna 2024 je předpokládané zpřístupnění ve zkušebním provozu,“ uvedla Aneta Malá z Odboru investic.

Zajímavou, nadregionální stavbou, která začne veřejnosti sloužit do konce letošního roku, je také rozhledna, kterou ve výšce 516 metrů nad mořem buduje město Trhový Štěpánov. „Rozhledna se bude po dokončení jmenovat podle kopce Paseka, na kterém roste, Na Pasece. Vysoká bude třicet metrů,“ připomněl štěpánovský starosta Josef Korn.

Vnitřní točité schodiště stavby z oceli a dřeva nebude krýt plášť, ale rozhled budou mít návštěvníci z každého stupínku. „Celé dílo by mělo být zkolaudované do listopadu,“ dodal Josef Korn s tím, že město na věž získalo dotaci 4,5 milionu korun a z obecní kasy přidá další čtyři miliony. Zájem místních o stavbu přinesl v rámci darů částku dalších více než 200 tisíc korun.

Čistírna odpadních vod za 115 milionů

Velkou investicí v Týnci nad Sázavou je pak zkapacitňování dosluhující letité čistírny odpadních vod. „Vysoutěžená cena díla je 115 milionů korun,“ potvrdil ředitel městské obchodní společnosti Vodovody a kanalizace Týnec Zbyněk Peša.

Dílo, které město potřebuje prakticky už dvě dekády, podpoří také dotace. Díky tomu se provoz ČOV zlevní také o částku, kterou město platí za ukládání kalů v kompostárně Mandava. Každá tam dovezená tuna kalu, bez nákladů na dopravu, přijde na 600 korun. „Díky nové technologii budou kaly splňovat normy, které umožňují kaly využít jako kompost přímo na polích,“ dodal ředitel.