Je to problém celé republiky a ani Benešovsko není výjimkou. V řadě pediatrických ordinací chybí takzvané hexavakcíny.
„Na skladech hexavakcíny nejsou, ale měly by snad dorazit. Přesnější informace nemáme,“ řekla Blanka Kučerová, vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice.
Nejvíc se tato situace samozřejmě dotýká samotných dětí a jejich rodičů. „Malá už je dvakrát oočkovaná. V úterý měla dostat poslední injekci, ale paní doktorka nám bohužel sdělila, že už žádnou hexavakcínu nemá. Vzápětí nás ale uklidnila, že určitě budou a dceru stihne oočkovat v potřebném termínu,“ uvedla maminka pětiměsíční holčičky.
To, že lékaři „nemají do čeho píchnout“ potvrdila také benešovská dětská lékařka Jana Petrásková. „Děti momentálně nemáme čím očkovat. Vakcíny nejsou ani pro ty, které už čekají na poslední injekci. Dostali jsme dopis od hygieny, že nevadí, když se termín očkování posune,“ uvedla.
O trochu lépe je na tom dětská lékařka Alena Volková ve Vlašimi. „Vakcíny zatím máme, ale nemůžou nám poslat další. Je proto reálné, že nám brzy dojdou,“ uvedla.
Hexavakcínou musejí být povinně očkovány všechny děti od tří měsíců do půl roku. Podává se ve třech dávkách a nahrazuje dřívější šestici povinných očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence typu B a invazní hemofilové nákaze.
Vakcinologická společnost vydala doporučení, že řešením je prodloužení intervalů mezi podáváním jednotlivých očkovacích dávek.
„Oni řeknou řešení, ale na všem se dá něco najít. Pokud dítě jeden interval prodloužený mělo a druhý se z důvodu nedostatku vakcín protáhne znovu, tak se bude muset oočkovat zase,“ konstatovala jedna z benešovských sestřiček.
Maminkám tak nezbývá nic jiného než čekat. A proč vlastně? Poslanecká sněmovna totiž neschválila zákon, podle kterého se o povinné očkování měly starat zdravotní pojišťovny. Ministerstvo zdravotnictví musí tedy dodatečně zajistit peníze na vakcíny. A ty prozatím chybí.