Jarní výlovy menších rybníků v držení Líšna začaly 15. března na Papírně u Benešova. V dalších dnech pak následovaly rybníky Lačnov nedaleko Městečka u Chotýšan a Lískovce u Drachkova. Z něj plánovali rybáři z Líšna vylovit na 600 dvouletých kaprů.

„Z těchto menších rybníků slovíme násadovou rybu a přemisťujeme ji do větších rybníků. Tam dospěje a stane se z ní ryba tržní,“ vysvětlil provozní ředitel společnosti Líšno František Kalous ml.

Termíny se mohou posnunout

Na Benešovsku je zhruba čtyřicítka malých nádrží, z nichž líšenští rybáři roční či dvouleté ryby přemisťují jinam. Další rybníky, jichž se tento postup letos dotkne, budou Opřetický, Nový Neveklov, dolní Petrovice u Nesvačil, dolní Zádolí, Hořetický, Antonínka u Líšna, Blecha u Hořetic, prostřední Zádolí. Posledními pak budou 25. dubna Stejc u Zderadic a Malenský u Krusičan.

Alespoň to tak má být podle současného rozpisu. Markéta Sotáková z Vodoprávního úřadu Benešov, jemuž Líšno výlovy hlásí, ale upozornila, že vlivem klimatických podmínek může být lovení posunuto o zhruba jeden týden.

Líšno hospodaří na zhruba stovce rybníků s celkovou plochou 525 hektarů. Největším je Podhrázský u Tomic s 50 hektary, Semovický u Jarkovic nedaleko Bystřice má přes 28 hektarů.

Kapr na Velikonoce

Výlovy těchto obřích nádrží se před koronavirovou pandemií konaly i za přítomnosti veřejnosti a s rybími hody na hrázi. Kvůli covidu se však výlovy musely obejít bez publika. Dalším důvodem bylo i samotné počasí. Takzvané „nebesáky“, tedy nádrže bez přítoků napájené jen dešťovou vodou, totiž bylo možné lovit jen jednou za tři roky.

Ryby z Líšna putují před Vánoci na české, ale také zahraniční trhy do Polska, Německa nebo Rakouska. Prodávají se ale i před Velikonoci - na sádkách Papírna nedaleko Benešova.