Populární klání českých studentů základních škol, kterého se v loňském roce zúčastnilo kromě čtrnácti žáků ZŠ Týnec ještě dvanáct dětí z benešovské ZŠ Na Karlově a osm žáků čechtické základky pořádá již tradičně Soukromá střední škola výpočetní techniky Praha. I letos si žáci změří své síly v online testu zaměřeném na informační technologie a logickém myšlení.

První část soutěže je zaměřena na základní vědomosti o informačních technologiích, tedy internetu, hardwaru, softwaru, operačních systémech, komunikaci prostřednictvím ICT a programování. Druhá je pak věnována matematickému a logickému myšlení.

„Soutěž je postavena na systému logických otázek pro žáky 8. a 9. tříd základních škol, kteří budou reprezentovat nejen sebe, ale i svou školu. Každému soutěžícímu bude zvlášť vygenerováno 25 otázek formou online testu. Soutěž je dvoukolová, kdy první kolo (kvalifikační) probíhá online po registraci na webu," vysvětlil ředitel pořadatelské školy Martin Vodička.

Pětačtyřicet nejlepších žáků se pak utká 17. prosince v druhém, zároveň finálovém kole, kde na vítěze čekají zajímavé ceny. Mezi hlavními cenami pro školy je například tablet Dell Venue Pro 11, projektor Dell M115HD či monitor Dell UltraSharp U2414M (24"). Nejlepší žáci si pak odnesou výhry, jako jsou tablety Lenovo Yoga 10 Full HD, Asus MemoPad HD 7, multimediální zařízení Approx MP3 Player 8GB a Flash Disky.

„Já vím, že se letos soutěže zúčastní deset našich žáků. Ale podrobnosti by vám k tomu řekla paní učitelka Gabriela Semová, která je bohužel dneska celý den s žáky na jiné soutěži," uvedla ředitelka Základní školy Týnec nad Sázavou Hana Váňová.

V podobném duchu zněla odpověď i na ZŠ Na Karlově v Benešově. Ta se letošního, již pátého ročníku celostátní soutěže v informatice sice neúčastní, ale důvod, pro který žáci absentují, zná prý pouze učitelka IT Marie Jíšová a ta je dnes se svými svěřenci až do odpoledních hodin na akci mimo školu.

„My jsme měli v plánu se i v letošním roce do soutěže přihlásit. Ale bohužel kvůli celé řadě jiných aktivit a povinností jsme dobu, kdy bylo možné přihlášku podat, promeškali," přiznala smutným hlasem ředitelka ZŠ Čechtice Lenka Proschková. Toto „selhání" ji mrzí o to víc, že se její žáci na celorepublikové vědomostní klání už od začátku školního roku těšili a připravovali.