VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benešovskému soudu nyní chybějí dva soudci, ale náhradu za ně čekat nemůže

Benešov/ Loni se začal okresní soud zabývat téměř dvěma tisíci případy v oblasti občanskoprávní a nedořešil jich zhruba čtvrtinu

27.3.2008 2
SDÍLEJ:

Okresní soud sídlí na Masarykově náměstí. Právě před jeho objektem hořelo úmyslně zapálené autoFoto: Deník/ Zdeněk Kellner

Pouze deset, namísto dvanácti tabulkových míst, je už rok a půl obsazeno na postu soudce Okresního soudu Benešov. S žádnými náhradníky nebo záskoky ale předsedkyně OS Benešov Lenka Škubalová počítat nemůže.
„Dvě soudkyně jsou na mateřské dovolené, ale vrátí se dříve, než za tři roky,“ je přesvědčena. „Soudkyně se většinou vracejí dříve. Jednak cítí možná odpovědnost vůči kolektivu, navíc se právo stále vyvíjí a delší přestávkou by ztrácely kontakt s měnící se právní praxí,“ vysvětluje Škubalová.
I nedostatečný počet soudců stojí za restem nedokončených případů, který soud v Benešově před sebou tlačí.
V občanskoprávním úseku má benešovský soud v civilní agendě 610 nedořešených případů, v opatrovnickém řízení 185 a v exekučním dalších 140.
„Údaj v exekučním řízení je ale značně zavádějící. Soud sice výkon rozhodnutí nařídí, ale to neznamená, že je provedený,“ objasňuje jeden z údajů Škubalová.
Případ je pak zapsán jako skončený teprve tehdy, když je provedena exekuce. Takových exekucí nařízených soudem ale dosud nebylo provedeno dokonce 1238. Soud přitom loni řešil 2706 nových kauz.
Benešovský okresní soud má v oblasti občanskoprávních sporů 82 nedořešených případů starých šest měsíců až jeden rok (trestních jen 6). Stejné množství případů má rozpracovaných v období jednoho až 3 let (trestní 0). Třiadvacet případů spadá do období 3 až 5 let (trestních 1) a 47 jich je dokonce starších než pět let (trestních 0).
„Z těchto sedmačtyřiceti případů bylo kvůli konkurzu přerušeno jedenačtyřicet případů. Všechny jsou v kauze Zemědělského družstva Jankov,“ říká Lenka Škubalová.
Nejstarší případy se k benešovskému soudu vracejí poté, co jeho původní verdikt zrušil Nejvyšší soud nebo až soud ústavní. Řadu nedodělků má soud také v případech vypořádání společného jmění rozvedených manželů, vypořádání podílového spoluvlastnictví, sporů ze smluv o dílo.
„Majetkové případy jsou velice náročné z hlediska dokazování, je potřeba vypracovat řadu znaleckých posudků k ocenění věcí ve společném jmění, nebo i geometrické plány pozemků, pozemků, které se následně musí ocenit. Každý rok se mění vyhlášky a pokud se takový případ neskončí v jednom roce, musí se kvůli tomu majetek znovu oceňovat,“ vysvětluje Škubalová nejčastější příčiny oddalování rozsudků.
Přes to všechno nepatří benešovský soud k nejhorším. V rámci trestní agendy dokonce zaujímá první až třetí místo mezi dvanácti středočeskými soudy. V civilní agendě je benešovský okresní soud pátý až sedmý.
„Právě civilních soudců máme méně. Mělo by nás být podle tabulek osm, respektive sedm a půl, ale je nás pět a půl,“ tvrdí předsedkyně soudu.
Jak z bludného kruhu? Nepomohlo by zřízení soudů na více místech?
„To by byl krok vzad. Zřízení soudu by bylo hodně náročné finančně i personálně,“ je přesvědčena Lenka Škubalová a posun vpřed vidí například ve zkráceném trestní řízení nebo „odstoupení od trestního stíhání“, mediací civilních sporů.
A jak si OS Benešov vedl loni? V roce 2007 se začal zabývat 1890 případy v oblasti občanskoprávní a nedořešil 429 případů. Ve věci opatrovnické začal 866 věcí a jen 66 z nich nedokončil. V oblasti trestních věcí řešil soud 718 případů a nedokončil 59 z nich.

Autor: Zdeněk Kellner

27.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Braný vymazal Koštíře a Nespeky přivezly domů tři body

FNL: Vlašim - Táborsko 2:2.
7

Nádvorník loupil ve Vlašimi

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

KRÁTCE: Ve volební místnosti viděla policistu poprvé

Benešovsko - Přinášíme vám postřehy z voleb v regionu.

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Při střetu pěti aut na dálnici se zranilo dítě

Benešovsko - Nehoda pěti osobních aut zkomplikovala dopravu na dálnici D1 v neděli 22. října kolem 14. hodiny. Na 34. kilometru ve směru na Prahu zůstal pojízdný jen jeden jízdní pruh, na místě zasahovali všechny složky záchranného systému.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení