Z Benešova do Prahy přitom zamířili pacienti se středně těžkým průběhem nemoci a do Fénixe jim pomáhal vedle zdravotníků také tým pražských hasičů. Na cestě sanitku doprovodili dopravní policisté.

„Bude-li třeba, vyšleme naše zdravotníky s Fénixem na pomoc kolegům do dalších zdravotnických zařízení. Transport s využitím tohoto vozu je efektivní pro převozy pacientů v počtu šesti a více osob,“ řekl ředitel pražské záchranky Petr Kolouch.

Trasu z Prahy do Benešova a zpět dlouhou přibližně 120 kilometrů zvládli zdravotníci za tři hodiny včetně přebrání a předání pacientů. Kolona se následně z Fakultní nemocnice Motol vydala na základnu v Libni k dezinfekci.

Hromadný převoz pacientů z Benešova je prvním v celé historii nemocnice a zdravotnický ústav tím poprvé využil volné kapacity v pražské nemocnici v takovém měřítku. Dosud si nemocnice vystačila s množstvím lůžek a personálu sama nebo využila ostatní krajské nemocnice.

„Jsme především na hraně personální a nemocnice Motol má volné kapacity. Reagovali jsme na nabídku Národního dispečinku lůžkové péče, který monitoruje vytíženost jednotlivých zařízení v Česku, která k nám dorazila ve středu 11. listopadu. Samozřejmě jsme za to rádi a rádi jsme takovou nabídku využili,“ uvedl ředitel benešovské nemocnice Roman Mrva.

Podle údajů Ministerstva zdravotnictví ČR i Krajské hygienické stanice Středočeského kraje je sice covid 19 na ústupu, ale vyhráno rozhodně není.

„Je tu taková tikající bomba v podobě domovů důchodců a dalších ústavů sociální péče, kde je velký počet seniorů trpících kombinací různých závažných chorob a zdravotních komplikací. Zákeřné je to v tom, že se jejich zdravotní stav může z hodiny na hodinu zhoršit a takový člověk, který onemocnění dosud zvládal v domově důchodců, je najednou na naší JIPce,“ upozornil Roman Mrva s tím, že uvolněná kapacita lůžek pomůže nemocnici vytvořit podmínky pro přijetí právě takových pacientů s rychlým nástupem závažných zdravotních problémů.

„Před víkendem se nám tak uvolňují lůžka pro příjem nových pacientů. Bezchybně zafungoval centrální dispečink lůžkové péče a máme také skvělou spolupráci a komunikaci i se Zdravotnickou záchrannou službou hl. města Prahy,“ zhodnotil předseda představenstva benešovské nemocnice.

Tam se v současnosti léčí s onemocněním covid-19 více než sto pacientů. Nákaze neunikl ani personál, mimo službu je pětina personálu.