Gymnázium studuje v maturitním ročníku chlapec, u něhož hygienici potvrdili tuberkulózu.

„Nemůžu mluvit o konkrétním onemocnění. Máme v této oblasti hlášen jeden případ infekčního onemocnění, který má mikrobiologické vyšetření negativní a v současné době jsou vyšetřovány všechny osoby, se kterými byl v kontaktu. Vyšetření provádí příslušný plicní lékař, z čehož vyplývá diagnóza, o které mluvíte,“ mlžila ještě ve čtvrtek Hana Šmejkalová vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice.

Minulý týden mělo vedení gymnázia právě jen takové kusé informace o podezření na nemoc jednoho z maturantů. „Případ tuberkulózy na naší škole je potvrzen,“ řekl včera exkluzivně pro Benešovský deník ředitel gymnázia Zdeněk Zahradníček.

„V současnosti to řeší plicní oddělení, paní doktorka Havlíková. Jde o studenta z oktávy s trvalým bydlištěm v Bystřici,“ dodal Zahradníček. Podle vyjádření ředitele, bude chlapec ještě další dva měsíce ležet v pražské Thomayerově nemocnici pod antibiotiky. Po této době se bude moci vrátit zpátky do školy.

Kvůli výskytu nemoci v gymnáziu čekají testy na TBC také všechny blízké osoby z okruhu nakaženého chlapce. „Konkrétně jde o spolužáky, učitelé a rodinné příslušníky,“ dodala Hana Šmejkalová. Spolužáci posílají pravidelně svému kamarádovi sešity a poznámky.

„Bohužel jde o studenta maturitního ročníku. Tak dlouhé onemocnění pro něj v tomto období není právě příznivé. Od spolužáků je ale hezké, že se mu snaží pomoci,“ dodal ředitel.

Podle důvěryhodného zdroje to prý není onemocnění v Bystřici jediné. Asi před dvěma měsíci, se TBC údajně vyskytlo i u muže pracujícího v jednom potravinářském závodě. Tento případ ale Šmejkalová nepotvrdila.

V celém Středočeském kraji jsou hlášeny další případy tuberkulózy, ale podle Šmejkalové je letošní situace velice příznivá. Zatím je potvrzeno jen sto nemocných. Příznaky onemocnění závisí na jeho formě. V případě plicní tuberkulózy se nakažený cítí často unavený, má teploty a kašel.