„Doufám, že nezačnou kácet i ty lípy, o nichž se také mluví," okomentoval starší muž dění v samotném centru náměstí.

Podle místostarosty Benšova Jiřího Švadleny je to, co se nyní na náměstí ději, pouze dočasná úprava oněch tří oválů uprostřed. Lip samotných se ale pily v tomto období nedotknou.

„Kvůli proměně celého náměstí vyhlásíme architektonickou soutěž pravděpodobně během této zimy. Už nyní je ale jasné, že ovály do představ architektů nezapadají," připomněl Jiří Švadlena s tím, že samotná realizace by mohla začít nejpozději v roce 2018.

K zahájení dočasné úpravy náměstí přistoupila radnice po konzultacích se dvěma architekty, členy Komise pro architekturu a územní rozvoj. Náměstí bylo až do včerejška naprosto nepřehledné a to bylo špatné zejména při řadě kulturních akcí, které se tam konaly. A právě na ty další, konané v nové letní sezoně, myslela radnice při spuštění dočasné úpravy náměstí.

Včera muži s motorovými pilami vyřezali všechny keře z oněch oválů. Po nich přijdou na řadu zemní stroje. Ty odstraní kořeny a tím vznikne uprostřed oválů volný prostor. Dva z menších oválů čeká na jaře setí trávy a sázení květin, třetí ale bude jiný.

„Uprostřed největšího z oválů, který je nejblíž kašně, vznikne základna pro ukotvení vánočního stromu. Vzhledem k počasí tam strom postavíme pravděpodobně až příští rok. Kolem pak bude povrch upravený nejspíš štěrkopískem," vysvětlil Jiří Švadlena.

Na místě po úpravách zůstanou jen betonové palisády a také živé ploty vytvořené zastřihováním zimostrázu.

V největším oválu pak najdou místo i trhovci a přístup k nim zajistí probourání tří vchodů v palisádě.

Dočasná úprava přijde podle předběžných propočtů město na 250 tisíc korun, finální cena bude známa až po té, co bude jasné, z jaké směsi bude vytvořena betonová kostka pro ukotvení vánočního stromu. To se však lídři benešovské radnice dozví teprve dnes.