Jako v letech předchozích, i tentokrát nabídne osobám bez přístřeší či lidem, kteří vedou rizikový způsob života nebo jsou tímto způsobem života ohroženi přenocování, možnost hygieny, sociální poradenství a navíc v omezeném provozu i sociální šatník.

„Oproti loňskému roku se nic nezmění. Stále bude v noclehárně k dispozici dvanáct lůžek, z toho čtyři pro ženy a osm pro muže," uvedla Iveta Turková, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Benešov s tím, že také úhrada za nocleh zůstává stejná. Dvacet korun.

Že je o služby benešovské noclehárny ve vrátnici bývalých Táborských kasáren skutečně velký zájem dokazuje i počet realizovaných noclehů. Jen za minulý rok jich bylo zhruba třináct set. Jak řekla vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví, již nyní se lidé bez domova dotazují na otevření noclehárny a zahájení provozu vřele vítají.

Služby noclehárny využívají především lidé z Benešovska. Tedy osoby, které se v Benešově nebo na Benešovsku zdržují dlouhodobě. Ostatně pro ty je také určena.

„Striktně je služba poskytována pouze cílové skupině z Benešovska a Vlašimska. Zůstává ovšem morální otázka, zda v silném mrazu odmítnout zájemce protože není benešovský. Řešíme to jedním noclehem, pokud je volná kapacita, a odkázáním klienta na jinou vhodnou službu v jeho okrese," zněla odpověď Ivety Turkové na dotaz, zda nehrozí, že díky noclehárně začnou do Benešova přicházet lidé bez přístřeší i z jiných okresů.

Ta zároveň poznamenala, že náklady na provoz, na který finančně přispělo, i město Vlašim činily za necelé čtyři měsíce loňského roku 175 tisíc korun. Vlašim poskytla peněžní subvenci i v letošním roce.

Provoz noclehárny začne 1. prosince 2013 a skončí 31. března 2014.

ANKETA: Souhlasíte s tím, že je v Benešově noclehárna?

close Miloslav Krejčík, Nová Hospoda zoom_in Miloslav Krejčík,
Nová Hospoda

ANO
Já nejsem odtud, takže neznám zdejší poměry. Ale určitě je dobře, když má město noclehárnu, kam mohou jít bezdomovci spát a nepovalují se po ulicích. Ale nic se nesmí zneužívat. Podle mého názoru, by za to měli odvádět nějakou protislužbu. Třeba zametat ulice.

close Josef Svojanovský, Pecerady zoom_in Josef Svojanovský,
Pecerady

NE
V žádném případě. Věřím tomu, že se mezi bezdomovci najdou lidé, kteří se ocitnou na ulici ne vlastní vinou. Ale když vidím lidi, co nepracují a všechno jim spadne do klína a na druhé straně žena s postiženým dítětem nedostane ani korunu, tak říkám ne.