Tento jasný signál pacientů ale ředitele nemocnice Miliče Řepu příliš netrápí. Podle něj nyní lékaři odchodem nehrozí.

„Nemají k tomu důvod. Ani my jim nehrozíme snížením platu,“ tvrdí Řepa a připomíná, že zachování mezd prý vychází z toho, že je lékaři nemají nepřiměřeně vysoké.

Management nemocnice ale hodlá udělat vše, aby k migraci lékařů z Benešova na západ, za nesrovnatelně vyššími platy, nedošlo. Pokud by však doktoři přece jen z benešovské nemocnice houfně mizeli, mělo by to hlubší důvody, nikoli jen ty místní.

„Pokud by začali lékaři odcházet z Česka, byl by to systémový problém, na který je ředitel benešovské nemocnice krátký,“ tuší Milič Řepa.

Podle respondentů už zmiňované ankety, kterou najdete na následující straně, ale situace v Benešovské nemocnici naznačuje leccos už teď.

„Pokud by tam bylo ještě méně doktorů, strávila bych tam snad půl dne. Máma si o víkendu zlomila ruku a v nemocnici jsme strávily čtyři hodiny,“ postěžovala si Nikola Klápová z Louňovic pod Blaníkem.

Popsaná situace ale prý není způsobena odchodem lékařů z nemocnice, ale proto, že zařízení má čím dál, tím více pacientů.

„Je to tím, že je naše nemocnice stále častěji vyhledávaná,“ domnívá se ředitel Nemocnice Rudolfa a Stefanie Milič Řepa, podle něhož má ústav v posledních čtyřech letech nejstabilizovanější personální obsazení.

Ani to neznamená, že by nemocnice nepřijímala nové lékaře. Ovšem pouze takové, které se jí hodí do týmu.

„Může to být specialista v jiném oboru, ale klidně i absolvent,“ vysvětlil ředitel.

Jaká místa by noví lékaři mohli obsadit, Řepa nejprve nechtěl specifikovat.

„Máme nějaké požadavky a s každým uchazečem o místo jednáme individuálně. Hovoříme s nimi o tom, co nám může nabídnout a na druhou stranu i o tom, co nabízíme my,“ řekl.

Milič Řepa se ale nakonec rozhovořil o tom, že nemocnice měla potíže na místě lékaře na neurologii.

„V minulém roce jsme měli méně lékařů i na gynekologii, vše se ale nyní vyřešilo, na obou odděleních je lékařů dostatek,“ potvrdil direktor.

Ani Nemocnice Rudolfa a Stefanie však nemůže pobízet nové zaměstnance například přidělením bytu. Ty doby jsou už dávno pryč. Nový přespolní lékař tak může počítat maximálně s ubytovnou, která by mu měla sloužit jen na přechodnou dobu.

Nejspíš právě to lékaře do Benešova nenaláká. Na stránkách úřadu práce totiž Nemocnice Rudolfa a Stefanie nabízí práci pro celkem jedenáct doktorů. Pomineme–li gynekologa a neurologa, jejichž místa jsou podle ředitele už obsazená, pak jen devět. Jsou mezi nimi urolog, specialista ORL, ARO, lékař pro nukleární medicínu, onkolog, lékař pro hematologii a transfuzi, chirurg, urolog, zubař či lékař pro oční oddělení.