„Je tam vysoká vlhkost vzduchu a ne všechny exponáty jsou funkční,“ vysvětlil místostarosta Zdeněk Zahradníček. „Byl bych ale nerad, aby to tímto skončilo,“ přiznal.

Aby expozici mohli znovu obdivovat návštěvníci, musí ze špatně větratelných chodeb vykutaných v žulovém podloží, zmizet vzdušná vlhkost. Její dopad je zdrcující. „Opravdu si tam zařádila. Vlastně kvůli ní ani nevíme, které exponáty fungují. Vlhkost totiž přinesla kolaps elektroinstalace, proto exponáty nemůžeme ani vyzkoušet,“ popsal benešovský starosta Jaroslav Hlavnička.

Ilustrační foto.
Malé autobusy vyrazí po nových benešovských trasách až napřesrok

Úkolem radnice číslo jedna, co se týká podzemí, je nyní odvětrání sklepení. Pokud se to povede, přijde na řadu pokračování exkurzí. Ideou Benešova už od dob místostarostování Tomáše Podholy, který se o otevření podzemí zasadil, je jeho rozšíření i do dalších částí náměstí. K tomu není zase tak daleko, i když i tentokrát to bude záviset na penězích.

„Až se nám povede obnovit provoz Experinemty, bude asi lepší, když tento prostor přejde po Kulturní a informační centrum. Muzeum umění a designu se k němu chovalo macešsky,“ dodal benešovský starosta.

Ilustrační foto
Ceny bytů v Benešově vzrostly, pokles odborníci zatím nečekají