Substituční léčba má narkomanům pomoci k návratu do života bez drog. Látka, kterou k tomu lékaři předepisují, je však ne vždy využívána ke svému účelu. Stala se z ní náhražka heroinu, kterou si závislí aplikují nitrožilně namísto orálně. Obchod s touto látkou, Subutexem, tak na černém trhu čile vzrůstá.
„Problém je, že neexistuje žádná substituční látka hrazená ze zdravotního pojištění. Tím pádem si ji léčení musí kupovat. A vzhledem k jejich sociální situaci je běžnou praxí, že, aby měli peníze na lék, prodají jeho polovinu. Tak se Subutex nejběžněji na černý trh dostává,“ řekl lékař Petr Nevšímal ze společnosti Magdalena, jež se zabývá pomocí drogově závislým.
Druhou variantou podle jeho slov je, že si za utržené peníze za lék narkomani chtějí koupit heroin. „Může se však dít i to, že obejdou více lékařů, kteří jim dávku předepíší, a přebytek prodají. Substituční léčbu může předepisovat jakýkoli lékař. Je to sice vázané administrativním procesem, ale není centrálně evidováno, kolik kdo má předepsáno. To by měl od poloviny roku změnit registr těchto pacientů, bude celostátní,“ dodal Nevšímal.
„Samozřejmě víme, že to není ideální, jak by mělo. Se Subutexem se kšeftuje i na Benešovsku. Jeho užívání se prolíná s užíváním heroinu,“ připustila vedoucí benešovského K-centra Hana Slámová.