Ona opatření spočívají v instalaci zpomalovacích polštářů. A právě k nim mají místní největší výhrady. „Jezdím tudy každý den několikrát. Pro moje bolavá záda je to utrpení. Hrozné to je ale také pro ty, kteří retardéry mají přímo pod okny,“ řekl Deníku profesionální řidič přímo na ulici této lokality, jméno si však nepřál zveřejnit.

Zjednodušeně se v této kauze jedná o to, že tamní obyvatelé pod svými okny nesnesou rychle jedoucí vozy, současně jim ale vadí překážky v hladké jízdě. Ty přinášejí zejména hluk, který vzniká nejen kvůli uvolněným částem vozidla, například bočnic nákladních aut nebo přívěsných vozíků, ale také při rozjíždění vozidla po překonání překážky.

„Nejdřív auto brzdí, pak se zase s hlukem rozjíždí. A za křižovatkou ještě jednou. Navíc při tom vzniká mnohem víc výfukových plynů, než při plynulém průjezdu,“ zhodnotil další z obyvatel lokality. Ani on si nepřál být jmenován.

Umístění zpomalovacích polštářů je přesně podle norem. Schválil ho Silniční správní úřad Benešova i dopravní inženýr Policie ČR. Přesto obyvatelé podepisovali petici, v níž požadují odstranění retardérů a zavedení opatření jiných. Protestem se město zabývalo při posledním loňském zastupitelstvu.

„Vedení města si uvědomuje, že jsou stávající retardéry na Červených Vršcích předmětem kritiky, proto iniciovalo vypracování odborného posouzení tohoto dopravního opatření,“ uvedla mluvčí radnice Tereza Lípová s tím, že odborné posouzení navrhuje změnit stávající uspořádání, uplatnit kombinaci zklidňujících prvků, omezit použití zpomalovacích polštářů na nezbytná místa a doporučuje také kombinovat vertikální a horizontální opatření.

Pouhé odstranění zpomalovacích polštářů ale může podle vyjádření radnice přinést jeden nechtěný efekt: Jestliže se odstraní retardéry, nařídí městu Policie ČR odstranit i značky, které v oblasti nařizují třicetikilometrovou rychlost jízdy. To by znamenalo jediné - návrat vyššího rychlostního limitu, tedy 50 kilometrů za hodinu.

Podle zatím předběžného návrhu má být silnice uspořádána tak, aby znemožňovala jízdu rychlostí výrazně vyšší než dovolenou a současně řidiče přirozeně motivovala ke snížení rychlosti jízdy vozidla.

Benešovské zastupitelstvo se v souvislosti s protestem občanů shodlo na tom, že letos bude jednat nejen se Silničním správním úřadem Benešov a Policií ČR, ale přizve k tomu také petiční výbor z Červených Vršek. Pracovní setkání by se na radnici mělo uskutečnit ve druhé polovině ledna a cílem schůzky bude hledání nového řešení, které by vedlo ke spokojenosti občanů a přitom zachovalo dopravní normy. Uvažovat se přitom má i s plánem, který navrhuje generel dopravy: zjedosměrnění tamních ulic při zachování obousměrné cyklodopravy.