Pro letošní rok proto zastupitelé města schválili výdaje do investičních akcí spojených se školstvím ve městě 83,8 milionu korun. Z této sumy získá nejvíc ZŠ a MŠ Na Karlově – 20 milionů korun. Ta je díky tomu v současné době ohledně místa pro žáky nejblíž přijatelnému, i když z dlouhodobého hlediska nejspíš i tak stále jen dočasnému řešení. Už od začátku letošních velkých prázdnin tam probíhají stavební úpravy půdních prostor. Pod střechou na nevyužívané půdě vznikají čtyři nové třídy, zázemí učeben a kantorů včetně sociálního zařízení.

Poměrně blízko zvýšení kapacity školy je také největší městská ZŠ Dukelská. Učí se tam zhruba tisícovka žáků. Do objektu se ale na úkor dvou tříd musí vejít i školní družina. Právě kvůli tomu město chystá stavbu nového objektu v sousedství školy, kam se po dostavbě družina přestěhuje a uvolní místo pro běžné učebny.

Část cyklostezky ze Sudoměřic do Benešova, konkrétně úsek Olbramovice - Votice, už je dokončená.
Cyklostezka u Bystřice vznikne. Jen se neví kdy, za kolik, ani kudy povede

„V současné době se družina soutěží a odpovídáme uchazečům na dodatečné dotazy,“ potvrdil benešovský místostarosta Roman Tichovský ke stavbě, která vznikne na místě zbourané geodézie v Dukelské ulici.

Zatímco u jiných staveb město projektovou dokumentaci a samotné budování soutěžilo zpravidla samostatně, tentokrát se přiklonilo k systému všechno v jednom, kterému se říká Design and Build. Nabídky firem by radnice měla na stole mít během několika málo dní.

Pokud město určí vítěznou firmu, což se dá předpokládat, a nenastanou žádné komplikace, mělo by město mít projekt v rukou během příštího roku. Pak nastane čas vyřizování stavebního povolení a samotné stavění by mělo přijít na řadu v roce 2025 s tím, že hotovo má být za rok a půl od zahájení stavby.

Třídící linka domovního odpadu. Ilustrační foto.
Benešov chce ještě letos určit, kde bude třídící linka domovního odpadu

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 225 milionů korun bez DPH. „Financování zatím zajištěné není,“ přiznal místostarosta s tím, že radnice předpokládá, že na stavbu použijeme úvěr, který má město otevřený z minulého volebního období. „Pokusíme se ale sehnat také dotace,“ přislíbil místostarosta.

Budoucí družina bude takzvaný pasivní dům, tedy takový, který splňuje přísná kritéria energetických úspor při provozu objektu.

Větší kapacity by ale potřebovala také druhá největší škola ve městě, ZŠ Jirsákova. Té svitla naděje v době, kdy vlastník objektu učňovské školy v Husově ulici instituci zavřel. Město však neuspělo a z objektu, kde Benešov plánoval prostory využít pro dům dětí a mládeže, ZŠ Jiráskova a ZUŠ, nakonec vznikla soukromá ubytovna.