Vjemy ale mohou přicházet nejen přímo z bytů, ale také jejich balkónů. Ty využívají někteří kuřáci, aby si „zezasmradili“ byt. Jenže přitom cigaretovým kouřem zásobují své sousedy. A děje se to i v Benešově.

Co má rád jeden, nemusí vonět druhému. Mají proto případné stížnosti na zápach ze sousedova balkonu šanci u vlastníka nemovitosti uspět?

Například ve Zlíně od začátku velkých prázdnin platí nové domovní řády schválené radními města. Ty nájemníkům zakazují kouření na balkonech. Zákaz se týká všech bytů v bytových domech ve vlastnictví města, které mají balkony nebo lodžie.

„Rada o úpravě rozhodla na podnět, který přišel přímo od členů Komise bytového hospodářství,“ uvedl mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

Město k vlastní přibližně 1800 bytů, což je zhruba stejně, jako je tomu v Benešově. A jak je to ve zmiňované problematice tam? Má vlastník možnost „zatrhnout“ nájemníkům kouření na balkonech?

Podle vedoucí benešovského Odboru bytové a nebytové správy Jitky Drahoňovské město jako vlastník bytů nemá možnost omezovat kouření svých nájemců na balkonech.

„Ale vím, že někteří soukromí pronajímatelé si přímo v nájemní smlouvě vymezují, že nájemce nesmí v bytě kouřit,“ připomněla ale s tím, že takové vymezení je podle platné legislativy neplatné a jako by ve smlouvě vůbec nebylo.

Také proto v Benešově k takové úpravě nájemních smluv komunální politici už v poměrně vzdálené historii nikdy nepřikročili a ti současní to nehodlají měnit.

Jak ale vedoucí odboru potvrdila, i v Benešově čas od času na radnici dorazí stížnost jednoho nájemníka na druhého ohledně obtěžování cigaretovým kouřem. Město pak pisateli situaci vysvětlovalo prostřednictvím právničky.

Jak je ale možné, že to, co v Benešově nelze, jinde prochází?

„Vzhledem k tomu, že domovní řád je vlastně dokument samosprávy a neposílá se k vyjádření na Ministerstvo vnitra, tedy ho už nikdo nekontroluje, schvalují si samosprávy to, co jim zrovna vyhovuje,“ tvrdí Jitka Drahoňovská.

Další s tím spojenou otázkou také je, jak takový případný zákaz kouření na balkonech vůbec vymoci.

„Kouření na balkóně přináležícím k bytu nájemníkovi nelze zakázat,“ opakuje vedoucí odboru s tím, že domovní řád zakazuje pouze kouření jen ve společných prostorách bytového domu. Těmi jsou chodby, sklepy, kočárkárny, prádelny a sušárny, půdy nebo třeba výtahy.

Jak se má člověk chovat v blízkosti sousedů, vyplývá z občanského zákoníku. Pokud je přesto soused neohleduplný a výrazně ruší či omezuje souseda v nájemním bytě, lze se obrátit na pronajímatele, aby takovou extrémní situaci se svými nájemci řešil.