Aktuálně Benešov jedná s velkým množstvím vlastníků půdy, po níž potřebný obchvat povede. Přípravy se dotýkají nejen vlastníků pozemků v lokalitě Červené Vršky, ale také těch, co mají půdu na někdejším vojenském cvičišti Kavčín.

„Jak postupně vypořádáváme pozemky na Kavčáku, který se začíná výrazně oživovat, zjistili jsme například, že cesta ke střelnici vedoucí podél už existující části obchvatu, patří majetkově Ministerstvu obrany,“ připomněl benešovský místostarosta Roman Tichovský s tím, že ministerstvo pozemek na město převede bezúplatně.

Ale tak hladce jako s ministerstvem to v dalších případech pravděpodobně nepůjde. Přesvědčování majitelů pozemků, aby prodali své majetky, bude během na dlouhé trati.

Stačí si vzpomenout na Olbramovice, které o obchvat usilují už téměř 30 let. Na radnici ale doufají, že to v Benešově půjde rychleji. I proto, že Středočeský kraj, který bude obchvat stavět, nemá kvůli dopadu na životní prostředí, žádné námitky.

Stavba obchvatu Benešova – tehdy jihovýchodního – začala už v polovině 90. let. Obchvat od křižovatky U Topolu a vedoucí kolem Černého lesa měl procházet mezi zimním a plaveckým stadionem a napojovat se na Vlašimskou ulici. Dostavěn ale nikdy nebyl a už v uvedené trase ani nebude.