Dům dětí a mládeže Benešov letos nabízí 85 kroužků. Jejich ceny zůstávají prakticky stejné jako v loňském školním roce. Jediným kroužkem, který podražil, je plavání. Většina z celkem sedm kroužků plavání zvedla cenu o 500 korun, jeden o 750 korun.  Navýšení cen plavání souvisí se zvýšením pronájmu krytého plaveckého bazénu ze strany provozovatele, tedy Městských sportovních zařízení Benešov. Důvodem bylo samozřejmě všeobecné zdražování - zejména pak zdražení energií.

„Plavání přesto zůstává nejoblíbenějším kroužkem,“ konstatovala ředitelka DDM Lucie Smetanová

Obecně nejvíc poptávané jsou mezi dětmi kroužky zaměřené na nějaký spor, avšak naplněné jsou v současnosti téměř všechny. Najdou se však i takové, o něž byl zájem jen minimální. Patří sem ty se zaměřením na programování, tvorbu webových stránek, šipky, bubnování, tancování nebo robotika pro mírně pokročilé. „Proto je letos ani neotevřeme. Týká se to v součtu osmi kroužků,“ upozornila ředitelka.

Kdo by ještě chtěl na nějaký kroužek dítě umístit, příležitost má. Přes poměrně velké obsazení se stále nejde v některých kroužcích místo. Samozřejmě se však nejedná o ty aktuálně nejpopulárnější.

Nejlevnější kroužek v DDM Benešov stojí 700 korun na rok. Takových je z celkových pětaosmdesáti třiatřicet. Naopak k nejdražším patří právě ten nejoblíbenější, tedy plavání. Za něj rodiče dětí zaplatí za celý rok 3350 korun.

Vlašim beze změny

Ve Vlašimi Městský dům dětí a mládeže Domeček letos otevírá sto zájmových kroužků a všechny podle ředitelky Pavly Homolkové zůstaly proti loňskému školnímu roku beze změny. „Všechny naše kroužky stojí stejně,“ potvrdila ředitelka.

Největší zájem je podle ní o kroužky taneční. „Ty jsou všechny už naplněné. Zájem je ale také o angličtinu nebo keramika,“ uvedla.

I zde se popularitě těší kroužky plavání. Ty však kvůli opravě havárie bazénu ve Sport hotelu začnou později, v říjnu. „Plavání pro děti je plné. Organizujeme také aqua aerobic pro seniory,“ připomněla Pavla Homolková.

Volná místa v tuto chvíli zbývají, přihlásit dítě je možné třeba do modelářských kroužků nebo kroužku matematiky.

Votice bez DDM

Ve Voticích dům dětí a mládeže ve městě dosud nevznikl. O kroužku tu však děti nepřichází. „Organizujeme je přímo ve škole a ve školní družině,“ potvrdila ředitelka ZŠ Votice Marcela Kratochvílová s tím, že kroužky jsou vyhrazené pouze pro děti, které nenavštěvují votickou základní školu.

Kroužky při školní družině a základní škole jsou zdarma. „Rodiče dětí platí jen spotřebovaný materiál. Zdarma je také kroužek deskové hry, který otevíráme vůbec poprvé a šachový. Ostatní kroužky se platí podle počtu zájemců. Pevně stanovená cena, pět set korun, je jen u přípravy na přijímací zkoušky," vysvětlila ředitelka školy.

V družině mají děti k dispozici sedm kroužků a každoročně jsou téměř obsazené. Přímo škola pak nabízí kroužků deset, také v nich do plného obsazení příliš míst nezbývá. Podle ředitelky školy je každoročně plný kroužek Ochrany přírody a nebo také ten zaměřený na královskou hru šachy.

Roční ceny vybraných kroužků

DDM Benešov
700 Kč - kuželky, florbal, geocaching, stolní tenis, lehká atletika
800 Kč - flétna, myslivecký, divadelní, pěvecký, tanec
900 Kč - rybářský, street dance, modelářství železniční
1200 Kč - modelářství letecké, keramika,
2600 Kč - plavání
3350 Kč - plavání

MěDDM Vlašim
700 Kč - country, florbal, rybářský, šachy
900 Kč - badminton, fotbal, angličtina, atletiky, zumba
2000 Kč - bruslení
2400 Kč - plavání
2700 Kč - krasobruslení
3000 Kč - hokej pro předškoláky

ZŠ a ŠD Votice
Kroužky jsou zdarma, platí se jen spotřebovaný materiál. Cena některých kroužků se určuje podle obsazenosti. Vždy však jde o cenu v rozmezí od 500 do 700 Kč