„Přenosy z hokeje jsme na náměstí neměli a stejné je to zatím i při fotbalovém Euru,“ uvedl benešovský místostarosta Jakub Hostek.

Nevyloučil ale, že v blízké budoucnosti se přenosy z významných sportovních akci budou přece jen sledovat i v centru Benešova.

„O možnosti zakoupení potřebného vybavení budeme teprve jednat s paní ředitelkou Kulturního a informačního centra,“ potvrdil místostarosta, i když to, že by se tato vize podařila realizovat ještě během současného německého šampionátu, označil za příliš odvážnou.

Ani ve Vlašimi, městě všeobecně sportovně úspěšném plátno na náměstí nenatáhnou. Neinstalovali ho tam ani při hokejovém šampionátu.

„Finále mistrovství světa v hokeji ale sledovalo zhruba tři sta lidí na velkoplošné obrazovce pod střechou bývalého zimního stadionu u Blanice,“ potvrdil však vlašimský starosta Luděk Jeništa. „Pokud by naši postoupili ze skupiny, o čemž po výkonu s Portugalskem docela pochybuji, obnovili bychom tam sledování zápasu,“ dodal.

Kromě velkoplošné obrazovky je ale v místě bývalého vlašimského kluziště také plátno, na kterém se promítají v rámci letního kina filmy. Pokud by Vlašim vyřídila všechna složitá povolení k veřejné projekci fotbalového přenosu, bylo by podle starosty možné sledovat fotbal i na této opravdu velké ploše.

Město Votice, jak potvrdila místostarostka Jaroslava Pokorná, s instalací projekčního plátna na náměstí kvůli fotbalu, nepočítá. Stejné to bylo i při hokeji. Ten, respektive jeho finále si v kruhu známých vychutnali jen v sokolovně na Masarykově náměstí.

„Sledování finále hokeje nebylo veřejnou projekcí, zápas sledovalo jen pár Sokolů. Kvůli fotbalu banner, který posloužil jako promítací plátno, vytahovat nebudeme. Leda, že by se naši dostali do finále,“ pousmál se starosta TJ Sokol Votice Martin Répal.

A kde že lze sport, nyní konkrétně fotbal z Eura 2024 na Benešovsku sledovat?

Místem v Benešově nejspíš nejzaslíbenějším je pro takové účely Sport bar Fortuna. Restaurační zařízení je součástí objektu Obchodního domu Hvězda. Po vynucené přestávce kvůli rekonstrukci Hvězdy po požáru už zase plní to, co od něj sportovní příznivci očekávají. Tedy nejen dostatečný počet obrazovek, na něž je dobře vidět z každého místa, ale má také jedno velkoplošné projekční plátno.

Také personál benešovského Švejk restaurantu na Malém náměstí hosty rád vidí a k pohodě jim také tam zapne prostoru lokálu odpovídající televizor.

Ale sport lze sledovat například také v benešovské Hodějovského ulici v tamní restauraci Na Bejkárně. Ve dvou lokálech mají pro hosty k dispozici dvě televizní obrazovky.

Na jedno orosené se v těchto horkých dnech těší také příznivci fotbalu ve Vlašimi. Pohodové sledování tam lze prožít například v Kollárově ulici poblíž sila a železničního přejezdu. Tamní restaurace Na Mlíkárně pro významné sportovní příležitosti vybavuje lokál velkoplošným projekčním plátnem. Jak potvrdila vedoucí Lenka Horálková, je pro jistotu lepší si místo u stolu pro sledování sportu předem zamluvit.