Právě proto velká část posilových spěšných vlaků na lince R49 mezi Prahou a stanicí Benešov u Prahy, případně Olbramovicemi, jejichž provoz byl omezen již v polovině března, znovu vyjede až později, než se původně plánovalo.

Krajský radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký (STAN) sice připouští, že takové opatření nevítá – nicméně jiné řešení se nenabízí: „Nejsem vůbec nadšený z toho, že spěšné vlaky na lince R49 vyjedou o měsíc později, ale rozumím tomu, že pokud nejsou kvůli covidu k dispozici strojvedoucí a ještě k tomu opět klesá počet cestujících, asi se to jinak udělat nedá.“

Oblastní ředitel Českých drah Jakub Goliáš připomněl, že zajistit lidi pro regionální vlaky objednávané Prahou a Středočeským krajem vyžaduje v souvislosti s epidemií značné úsilí.

„Aktuálně jsme schopni pokrýt základní dopravní obslužnost v regionu. Vzhledem k aktuálním opatřením a prognózám vývoje v následujících týdnech ale znovu dochází k poklesu počtu přepravovaných cestujících. S objednateli dopravy jsme se proto domluvili na posunutí termínu obnovení provozu odřeknutých spojů linky R49 na druhou lednovou dekádu,“ konstatoval Goliáš.

Ten současně upozornil, že dráhy se na tomto kroku dohodly se zástupci Středočeského kraje i správcovských organizací Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) a Ropid. Ředitel IDSK Zdeněk Šponar přikyvuje: „Vzhledem k okolnostem to považuji za jediné rozumné řešení.“

Zatím tedy nadále nepojedou spěšné vlaky, které podle jízdního řádu mají v pracovních dnech odjíždět z Tábora ve 3:57, z Olbramovic v 6:57 a z Benešova v 8:07 a 17:15. V opačném směru, tedy s odjezdem z Prahy hlavní nádraží prozatím nepojedou vlaky s odjezdem v 7:01, 15:56 a 17:56.

„Stejně jako doposud bude zachován provoz tří spojů mezi Prahou, Benešovem a Táborem. Ve směru z Prahy hlavní nádraží pojede v pracovních dnech, o sobotách a 24. prosince vlak v 5:12; v pracovních dnech bude zajištěn spoj s odjezdem z Prahy hlavní nádraží v 16:56. V opačném směru České dráhy zajistí také spoj s odjezdem z Tábora do Prahy v 8.24,“ upřesnil Šíma.