„Nechápu proč Benešov není schopný zařídit, aby to fungovalo stejně, jako v Sedlčanech, kde se spousta mých známých nechávala očkovat,“ uvedl s tím, že v Sedlčanech dostal termín za čtyři dny.

Podle mluvčího nemocnice Petra Ballka má benešovské očkovací místo deklarovanou denní kapacitu maximálně 500 lidí, zatímco to v Sedlčanech je velkokapacitní očkovací místo, které zvládne oočkovat za den 600 a více lidí.

„V Benešově bylo naočkovalo k danému dni na dvou boxech 27 136 lidí, to je 13 568 lidí na jednom boxu. Za stejné období v Sedlčanech naočkovali 33 696 lidí ale na čtyřech boxech, což vychází na 8424 lidí na jednom očkovacím boxu,“ připomněl mluvčí nemocnice.

To ale není jediný rozdíl mezi oběma očkovacími místy. „Nemocnice Benešov, na rozdíl od Sedlčan, očkuje také druhé odložené dávky Astra Zeneca, samoplátce, cizince a nezletilé od 16 let,“ připomněl Petr Ballek s tím, že Nemocnice Rudolfa a Stefanie má také mnohem větší spádovou oblast a na očkování se do ní hlásí více lidí s bydlištěm i mimo okres.

Dále benešovská nemocnice na rozdíl od Sedlčan poskytuje komplexní péči ve všech základních oborech a v neposlední řadě nyní dohání téměř dva tisíce odložených výkonů Pavel Pavlík, středočeský radní pro oblast zdravotnictví, upozornil, že se do delších čekacích časů pro očkování proti covidu-19 dostává stále více očkovacích míst.

„Je totiž nezbytně nutné si uvědomit, že posun intervalů mezi první a druhou dávkou umožnil na přechodné období zrychlit podávání prvních dávek, ale momentálně se už dostáváme do období, kdy začínají termíny pro podání druhých dávek. Logicky tedy při nezměněné kapacitě očkovacího místa dochází k prodlužování čekání i na první dávky,“ vysvětlil krajský radní Pavel Pavlík.

Ten poděkoval všem zaměstnancům nemocnic a dobrovolníkům za to, že i při zachování chodu nemocnice a zvýšeném počtu odložených zákroků, dokáží ještě provozovat očkovací centra.