„Stále častěji je vidět trend návratu k přírodě a platí to i ve včelařství, i když začínající včelaři dosahují poměrně vyššího věku kolem třiceti, čtyřiceti let,“ vysvětlila včelařka Hana Chmelová, která je také jednatelkou Okresní organizace Českého svazu včelařů Benešov.

Ale včelaření se věnují také děti. A dokonce na soutěžích získávají přední místa. Například loni se stala patnáctiletá Helena Bendová z Tožice u Bystřice světovou šampionkou ve včelaření.

Úplně nejčerstvější úspěch si 20. dubna pro změnu připsali mladí včelaři z vlašimského kroužku v oblastním kole pro Středočeský kraj a Prahu v soutěži Zlatá včela. Tento malý šampionát se konal tentokrát v Lysé nad Labem.

„V mladší kategorii obhájili vítězství a obsadili třetí místo, ve starší kategorii 3. místo a další dva postoupili do celostátního kola,“ potvrdila Hana Chmelová s tím, že právě to dokládá, že se o budoucnost včelaření na okrese není proč strachovat.

Mladí včelaři z Benešovska a Vlašimska v Lysé nad Labem soutěžili v rámci oblastního kola po celý den ve včelařských disciplínách. Ty ověřují jejich teoretické znalosti o včelách, včelařsky významných rostlinách, včelařských pomůckách, znalosti mikroskopování, ale velkou část soutěže spočívala i v prezentování znalostí ze včelařské praxe.

„Opět se při tom ukázala kvalitní příprava dětí ze včelařského kroužku Vlašim pod vedením Františka Hlaváčka. Sdružuje včelaře nejen z Vlašimi, ale i ze širšího okolí, protože například v Benešově podobný kroužek chybí, a tak mají děti z Benešova možnost dojíždět do Vlašimi,“ upozornila Hana Chmelová.

Děti z tohoto kroužku při soutěži prokázaly, že o včelkách skutečně ví hodně. Martin Chmel obhájil loňské prvenství v kategorii žáků prvního stupně, na třetím místě se umístil Gustav Tulach.

„V početně velmi obsazené starší kategorii obsadil třetí místo George Driver a ještě další dva mladí včelaři z vlašimského kroužku – Ondra Rybníček a Honza Chmel a díky tomu i oni postoupili do celostátního kola Zlaté včely, které se bude konat v červnu v Nasavrkách,“ sdělila jednatelka benešovských včelařů.

Úspěch mladých včelařů se podle jednatelky včelařů může odrazit a odráží v další popularizaci celého oboru včelařství. V poslední době se projevuje poměrně velký zájem o chov užitečného hmyzu ze strany začínajících včelařů. Obecně jsou však mladí včelaři v tomto oboru vzdělanější a tím cennější. Starší nováčci, kteří si ve čtyřiceti letech plní své dětské sny své vědomosti čerpají zpravidla z internetu.

„Ani tyto včelaře samozřejmě nezatracujeme, ale je potřeba s nimi dále pracovat. Proto pořádáme různé přednášky a je potřeba je dál vzdělávat. A protože to tak je i u dětí, myslím si, že jsou plnohodnotnými následovníky starých zkušených včelařů,“ zhodnotila Hana Chmelová.

O dosažených úspěších se o včelách dozvídají také jejich spolužáci. „A díky tomu zjišťují, že nejen fotbal je těžištěm mladé generace, ale jsou to i koníčky jako je včelařství. I ty mají v životě své místo a úspěchy v soutěžích zase vedou k větší osvětě mezi mládeží a to může přilákat další spolužáky k následování,“ dodala Hana Chmelová, jednatelka Okresní organizace Českého svazu včelařů Benešov.