Také Benešov doplácí už nyní na finanční politiku státu. Ten totiž vybral na daních méně peněz, než vrátil.
Benešov na tom naštěstí není tak špatně, jako některé menší obce. Ty totiž od státu nedostaly prakticky nic.
I tak ale Benešov musí šetřit. Proto jeho zastupitelé přijali už nyní rozpočtové opatření. Na straně výdajů, ale nezávisle na vůli benešovských úředníků i příjmů, totiž musel Benešov škrtnout 12,32 milionu korun.
Peníze Benešov ušetří redukcí provozních, ale zejména investičních výdajů. Na každém vedoucím odboru tak bylo, aby ve svém svěřeném úseku omezil výdaje. Škrtaly se proto peníze na pořízení kancelářských potřeb, ale i finančních odměn jednotlivým úředníkům. Na výdajích za nákupy pracovních potřeb tak odbory celkem ušetřily 1,5 milionu korun. Dalších 780 tisíc korun úřad nepřidá svým zaměstnancům k výplatám.
Oproti původnímu rozpočtu dostane o téměř sto tisíc korun méně také městská knihovna. S 300 tisíci korun ale nemohou počítat ani ve školských zařízení na Karlově.
Za zmínku ale stojí zejména škrty v oblasti investic. Největší postihne rekonstrukci plaveckého bazénu. Benešov tam letos počítal s utracením 40 milionů. Nyní to bude o šest milionů méně.
„Rekonstruovat by se mělo začít v červenci, více bychom stejně neproinvestovali. Navíc se nyní ve výběrovém řízení rozhoduje o zhotoviteli a právě škrty by nám mohly pomoci snížit cenu prací,“ míní místostarosta Roman Tichovský
s tím, že další čtyři miliony neutratí město při zateplování svých bytových domů.
Rozpočtu Benešova ale více než loni pomohou pokuty za přestupky a to zejména v dopravě. Už na jaře totiž začne ve městě působit i odtahovka.