Myšlenku využití podzemí, znovu oprášilo vedení Benešova. Právě do podzemí hodlá umístit celkem čest velkoobjemových kontejnerů na odpad. Pravda, využije k tomu pouze onu ideu, tedy nápad, nikoliv samo historické podzemí. Důvodem k takovému kroku je zbavit se příčin vzniku nepořádku a ne pouze stále uklízet kolem nádob.

„Zpočátku tady budeme mít šest podzemních kontejnerů," připomněl místostarosta Benešova Roman Tichovský s tím, že po vyhodnocení akce není vyloučeno, že v Benešově přibydou další.

Nádoby na odpad začnou pod povrchem mizet už v březnu a dubnu, kdy radnice zahájí zemní práce. Kontejnery radnice umístí například v prostoru za městským úřadem, v Bezručově ulici a také u pečovatelského domu v ulici Františka Václava Mareše.

Jenže, jako každá věc, i tento bohulibý záměr radnice bude mít svůj háček. Město sice pod zem umístí své vlastní nádoby na odpad, ale v samotné centrální části Benešova, tedy na Malém a Masarykově náměstí, zůstane poměrně velké množství popelnic dalších vlastníků.
Nádoby na odpad, které v centrální části Benešova zůstanou i po vybudování podzemních kontejnerů, patří z velké části těm, kteří tam provozují nějakou živnost.

„Dokonce se nyní obáváme toho, aby na náměstích nebyly ještě větší hromady odpadků, než nyní, kdy tam jsou naše povrchové odpadní nádoby," upozornil místostarosta Benešova Roman Tichovský na jeden z možných následků vzniku podzemních kontejnerů v Benešově.

Z těchto důvodů není zcela vyloučeno, že v Benešově vznikne obecně závazná vyhláška, která bude upravovat shora popsanou situaci. Zatím totiž nikdo vlastníky popelnic nenutí k tomu, aby je uklízeli do dvorů a na ulici, na veřejně přístupné místo, je umisťovali až v den, kdy přijíždí vůz na svoz odpadu. Jednou z možností, jak přimět vlastníky popelnic k jejich odstavení do zázemí domů, je podle vedení města vybírání poplatků za užívání pozemků města.

Umístění velkoobjemových kontejnerů pod zem přijde Benešov na 4,5 milionu korun bez DPH. Na vznik kontejnerů přispěl dotací také operační program Životní prostředí. V Benešově je podle Romana Tichovského ještě dalších dvacet lokalit, kde by mohly být podzemní kontejnery v budoucnu také umístěny.