Při dvou republikových šampionátech ve Sprint triatlonu v Příbrami a atletickém dorostenců a juniorů v Ostravě, se dvakrát postavil na „bednu.“

„Jak to někdy bývá, sešly se oba závody během jednoho víkendu 15. a 16. června. Jakub, který v triatlonu závodí za Triathlon Team Tábor a v atletice reprezentuje oddíl Atletiky Benešov, měl po dosavadních výsledcích sezóny medailové ambice v obou sportech,“ říká závodníkův otec Michal Mařík s tím, že v sobotním příbramském závodě se navíc jednalo i o nominaci na Mistrovství Evropy pro dva nejlepší závodníky v kategorii dorostu.

Závod se skládal z dopoledního intervalového startu na čas, podle kterého bylo dál startovní pole dorostenců, juniorů a mužů rozděleno do tří finálových skupin pro odpolední závod. Třicítka závodníků s nejlepším časem pak bojovala ve finále o medaile.

„Jakub byl po plavecké části v poslední, čtvrté skupině závodníků, která ale po výborných výkonech a spolupráci několika jezdců postupně dojela závodníky třetí a druhé skupiny a částečně eliminovala ztrátu i na skupinu první,“ popsal otec vývoj soutěže a připomněl ještě, že v běžecké části se Jakubovi povedlo snížit i ztrátu na devět atletů z první skupiny, ale dohnat je už nedokázal.

Obsadil tak celkově 10. místo, což ale současně znamenalo parádní druhé místo v kategorii dorostenců a tím také kvalifikaci na zářijové Mistrovství Evropy této kategorie.

„Triatlonový závod je opravdu velmi těžký, navíc se závodilo se dopoledne i odpoledne,“ uvedl mladý sportovec.

Bezprostředně po vyhlášení výsledků se malá výprava přesunula do 400 kilometrů vzdálené Ostravy. Po noclehu se Jakub hned druhý den dopoledne postavil na start vytrvalostního závodu na 3000 metrů.

„Byla otázka, jak se projeví únava a jak zregenerují Jakubovy svaly po náročném dni a večerním dlouhém přejezdu,“ vrací se Michal Mařík k myšlenkám, které se mu honily hlavou před několika dny.

Jakub však po pomalejším začátku nastoupil dvě kola před cílem. Zrychlovaným dlouhým finišem roztrhal startovní pole a s náskokem zvítězil v nejlepším osobním čase 8:48,82.

„Bylo to náročné, cítil jsem se ale dobře a sedlo mi to,“ zhodnotil atlet.

Jeho otec měl pochopitelně velkou radost a vyzdvihl, že syn v tak náročném víkendovém „dvojboji“ uspěl a získal republikové medaile ve dvou různých sportech.

„Zatím jsem výsledky neslavil, ale ten pocit úspěchu je sám o sobě skvělý,“ přiznal Jakub s tím, že si "naordinoval" po fyzickém výdaji tři dny volnější režim. „Myslím, že to oslavíme po sezoně. Ta končí až v září.“

V nadcházejících týdnech čeká Jakuba Maříka v triatlonu účast na Letní olympiádě dětí a mládeže v Českých Budějovicích a kromě závodů Českého poháru také Evropský pohár juniorů a evropský šampionát. Ten se koná 6. až 8. září ve Španělsku. A k tomu všemu se benešovský student zúčastní také dalších atletických závodů.