Každý z dobrovolníků odevzdal v průměru kolem 300 mililitrů krve.

„Třináct hasičů darovalo krev vůbec poprvé, zbylí patří mezi ty, kteří darovali krev už vícekrát,“ potvrdila Pavla Pilař, vedoucí laborantka Transfuzního oddělení Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov.

Jak vedoucí laborantka uvedla, v současné době má transfuzní stanice dostatečnou zásobu krve a to až na jednu výjimku a tou je 0-. „Tato krev může pomoci komukoliv, její nositelé jsou univerzální dárci,“ připomněla.

Každoročně jen na tomto specializovaném pracovišti sestry odeberou krev od několika stovek lidí. Generálním odběratelem je pochopitelně benešovská nemocnice.

„Krev často vozíme i do krčské Thomayerovy nemocnice, ale když některá nemocnice potřebuje, muže se naše krev z Benešova dostat prakticky do jakékoliv části republiky,“ sdělila Pavla Pilař.

Mezi hasiči, kteří opakovaně se svými sedmi kolegy, současně členy TS Sokol přijel odevzdat krev byl také Jan Brýl z SDH Domašín. „Krev už jsem daroval asi patnáctkrát. Máme svou partu a pravidelně jezdíme kvůli odběrům do Benešova,“ dodal dobrovolný hasič.

Během loňského roku provedli zdravotníci v Transfuzní stanici Benešov celkem 4528 odběrů krve.