Benešov hostí již čtrnáctý ročník soutěže mladých zahradníků. Přijelo sem deset čtyřčlenných družstev složených z učňů a studentů středních zahradnických škol.

Město, které s organizátory ze Svazu zakládání a údržby zeleně na soutěži spolupracuje, vybralo a podle projektu předpřipravilo místo pro samotné soutěžení. Tím je prostor rozdělený chodníkem vedoucí od Pražské ulice k MŠ U kohouta Sedmipírka s celkovou plochou 2500 metrů čtverečních. Skrytý je přitom mezi panelové domy, restauraci U černého koně, plavecký bazén a areál Střední zemědělské školy Benešov. Centrem tohoto zatím hodně nevýrazného prostoru je plůtkem ohraničené dětské hřiště s kuličkovou dráhou. 

„Cílem soutěže je to, aby soutěžící, kteří mají srovnatelné úkoly vytvořili podle projektu z daného prostoru miniparčík, který bude sloužit obyvatelům města. Až se jednotlivé plocha spojí, vznikne komplexní dílo krajinářské architektury,“ připomněla Jana Šimečková, ředitelka pořadatelského Svazu zakládání a údržby zeleně.

Desinsekce v Městském muzeu v Týnci nad Sázavou.
Trám v týneckém muzeu potřeboval ošetření. Napadl ho dřevokazný hmyz

Na úkol mají studenti tři kalendářní dny, tedy od středy do pátku. A jejich práci ohodnotí odborná porota. Materiál a projekt hradí město Benešov. „Materiál a práce technických služeb nás vyšla na necelé dva miliony korun,“ potvrdil benešovský místostarosta Roman Tichovský s tím, že práci studentů Benešov získá jako bonus. „Pro nás bude krajinářsky upravené dalším z prostor ve městě, za který se nebudeme muset stydět,“ dodal.

Domácí tým v akci

Jedno z družstev na soutěž cestovat ani nemuselo. Na kolbiště ho vyslala Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola Benešov.

„Náš tým jsme sestavili ze žáků napříč všemi ročníky a věřím, že má šanci na dobré umístění,“ uvedla ředitelka školy Ivana Dobešová s tím, že její optimismus vyplývá především z toho, že ve škole má skvělé kolegyně, které se hodně věnují zahradnictví. „Je to ve škole hodně vidět,“ sdělila s tím, že se škola zavázala městu, že o novou zeleň bude v počátcích pečovat a to znamená zejména ji zalévat a tím přispět k lepšímu zakořenění jednotlivých rostlin a stromů.

Právě to ale není úplně běžnou praxí. Proto přístup benešovské střední školy ocenila také ředitelka pořádající organizace Jana Šimečková. „To, že se povedlo zajistit následnou péči o nově vzniklý park, je skutečně úžasné,“ dodala.