Záležitost se tak vrátila tam, kde byla, až zhruba do jara roku 2017. Tehdy nové vedení města z ČSSD, ANO s podporou TOP 09 a KSČM odstřihlo obecně prospěšnou společnost Posázaví od dotací města určených na jeho provoz. O tom ostatně koalice, která se chopila moci nad městem v lednu roku 2016, hovořila už krátce poté.

Už tehdy vítězové vnitrozastupitelského rozkolu naznačovali, že dotace namísto dosavadní praxe, zavedené VPM a ODS, už nebude městu shánět Posázaví, ale zvládnou to sami úředníci Městského úřadu. Jenže pak tuhle záležitost začal pro Benešov řešit vlašimský Kraj blanických rytířů.

Důvod pro ukončení spolupráce objasňovala při tom zpráva zabývající se hierarchií koordinace cestovního ruchu ve vazbě na správní území města Benešova.

Rozvod Benešova s Krajem blanických rytířů však při projednávání v zastupitelstvu vyvolal dlouhou diskusi. Tu s předkladateli z vedení města řešil zastupitel Jakub Hostek (ANO). Ten dokonce uvedl, že důvodová zpráva, o níž se opírá při rozluce vedení Benešova, je účelová a nezakládá se na pravdě. Četl také dopis ředitele představitelů Kraje blanických rytířů.

Starosta Benešova Jaroslav Hlavnička mu pak vysvětloval, že se jedná skutečně o přirozené napojení na organizaci, která má k Benešovu teritoriálně blíž, než ta z města pod Blaníkem.