Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benešov se chystá na novou zimu, ale řeší i staré úrazy

Benešov - Celkem 67 lidí se během uplynulé zimy obrátilo na město s požadavkem na náhradu škody.

18.11.2011 1
SDÍLEJ:

Vzpomínka na minulou zimu ukazuje situaci v Benešově letos 3. února. Foto: Zdeněk Kellner

Ta jim vznikla při tehdy panujících klimatických podmínkách v Benešově.

„Jsou to lidé, kteří utrpěli nějakou újmu na zdraví při pádu na chodníku. Měli například polámané kotníky nebo naražená žebra. Nás pak žádali o doplacení ušlých výdělků nebo bolestného,” uvedl místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Většinu z požadavků město po konzultacích s technickými službami, které zajišťují úklid Benešova, odmítlo.

„To bylo v případech, kdy jsme prokázali, že technické služby komunikaci, na níž k úrazu došlo, uklidily ve stanoveném čase a v souladu s operačním plánem zimní údržby,” vysvětlil Tichovský s tím, že v tomto duchu město také odpovídalo i pojišťovně, u níž je Benešov pro takové případy pojištěn.

„Jestliže je u zprávy negativní stanovisko města k proplacení pojistky, pojišťovna zpravidla takové žádosti o plnění také odmítá,” potvrdil místostarosta.

S takovým postupem města se však nesmířili čtyři zranění. Ti se kvůli tomu obrátili na okresní soud. První z nich se už konal a justice dala za pravdu Benešovu.

Sedmašedesát případů, které kvůli minulé, i když na naše poměry extrémní zimě řešil Benešov, se však může, možná i ve větší míře, opakovat.

Odpovědnost za stav chodníků totiž už majitelé nemovitostí k nim přiléhajících, jako tomu bylo dříve, nemají. Tu má nyní město, jejich vlastník.

Nikde však už není napsáno, že odpovědnost se současně také rovná povinnosti chodník skutečně uklízet.

Benešov se tak řídí nařízením rady města, které konstatuje, že údržbu komunikací zajišťují technické služby a také majitele přilehlých nemovitostí. Pokud tak ti druzí nečiní, nikdo je za to nemůže trestat.

„Víme, že to není povinnost lidí, ale jejich uklízení chodníků vnímáme jako slušnost,” doplnil Tichovský.

Při loňské, vpravdě extrémní zimě, kdy se se záplavou sněhu potýkala celá republika, zaplatil Benešov ze svého rozpočtu jen za odklízení sněhu 3,8 milionu korun. Ty samé peníze má už nyní v rozpočtu připravené na přicházející zimu.

V případě, že se sněhová kalamita nedostaví, postačí podle Tichovského na běžný úklid města částka mnohem nižší - 1,5 až 1,8 milionu korun.

Autor: Zdeněk Kellner

18.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Bourání v Táborských kasárnách.
13

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Nové přístroje poslouží ortopedickému oddělení v benešovské nemocnici.
5

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

OBRAZEM: Při Hubertovské jízdě se rozloučili s jezdeckou sportovní sezónou

Benešov - Desátý ročník Hubertovské jízdy uspořádaly v sobotu 14. října žákyně čtvrtého ročníku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Tato tradiční akce symbolizuje každoroční rozloučení s jezdeckou sportovní sezonou. Akce se zúčastnili především ušlechtilí koně z pomněnické stáje.

Pozor! Tři pejsky hledají od pátku zoufalí majitelé

Jankov - Tři pejsci se ztratili v pátek 13. října v odpoledních hodinách majitelům u obce Pičín u Jankova. Jedná se o křížence jezevčíka tmavě hnědé až černé barvy. 

Do nové školky na benešovském Spořilově už chodí děti

Benešov /FOTOGALERIE/ – Do měsíčního zkušebního provozu vstoupila v pondělí 16. října novostavba MŠ Úsměv na sídlišti Spořilov II. Dokončení montovaného objektu nabralo zpoždění kvůli bourání precizně postavených gruntů z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení