Do konce příštího roku by se radnice ráda zbavila zhruba devíti stovek bytů. Dalších asi tisíc bytových jednotek, včetně 150 bytů v domech s pečovatelskou službou, by mělo zůstat i nadále v držení města.

„Tyto byty si ponecháme pro občany, kteří si nemohou dovolit koupit nové byty a nedosáhnou ani na deregulované nájemné,“ vysvětlil starosta Benešova Jaroslav Hlavnička s tím, že ve svých bytech by město zachovalo i po deregulaci regulované nájemné.

„Nebude ale v současné výši. Nájem budeme muset zvednout tak, aby objekty byly samofinancovatelné a město do nich nemuselo investovat,“ uvedl starosta.

Benešov ale byty nechce prodávat jednotlivě, nýbrž po celých domech. A to včetně nebytových prostor. I od toho se nakonec bude odvíjet cena prodávaného majetku. Rozhodnutím o prodeji celých domů se vedení města chce vyhnout starostem a nepříjemnostem, které přineslo prodávání jednotlivých bytů.

Obyvatelé vytypovaných domů si kvůli transakci budou muset založit družstva vlastníků. Teprve s nimi pak bude radnice o prodeji jednat. Družstvo by pak koupilo také byty těch nájemníků, kteří do privatizace nechtějí jít.

„V žádném případě domy nenabídneme cizím zájemcům, ale současným nájemníkům. Pokud by se nájemníci nedomluvili na založení družstva, jejich dům privatizovat nebudeme,“ ujistil Hlavnička a připomněl, že fáma, že domy hodlá koupit podnikatel Andrej Babiš, se nezakládá na pravdě.

Prodejem téměř devíti stovek městských bytů chce Benešov získat prostředky, které dál investuje.

„Příjem do pokladny by měl být několik stovek milionů korun,“ uvedl starosta Benešova Jaroslav Hlavnička, ale konkrétní být nechtěl.

To ani nemohl už také proto, že cenu metru čtverečního bytu nebo nebytového prostoru na radnici zatím nikdo nezná. Odhad, který bude vycházet ze směrnic Evropské Unie, však město chce zadat až v případě, že budou obyvatelé k odkupu nakloněni.

„I odhad budeme muset zaplatit a určitě to nebude levná záležitost. Proto o něj požádáme teprve až si lidé byty budou opravdu chtít koupit. Ještě před tím jim samozřejmě oznámíme cenový strop, nad nějž nepůjdeme,“ ujistil starosta.

Peníze z privatizace bytů Benešov nehodlá utratit při stavbě nových obecních bytů. Prostředky chce vložit do už dříve plánovaných akcí. Mezi ně patří rekonstrukce Kulturního centra Karlov, vznik nové ulice Karla Nového nebo parkoviště pod náměstíčkem v Pražských kasárnách.

Prodej bytů vyvolal mezi obyvateli Benešova značný zájem. Někteří se domnívají, že Benešov nedělá dobře, když se svého majetku zbavuje ještě před deregulací nájemného.

„Na tom nemůžeme tratit. Kdybychom zvedli nájem při deregulaci na tržní cenu, automaticky by se tím zvedly i nároky nájemníků. A to by město stálo obrovské prostředky, které bychom z nájemného asi nedostali. Než by nám nájemné začalo vynášet, otázkou je, zda by se to vůbec stalo, trvalo by to velmi dlouho. Proto by takové řešení bylo pro město nevýhodné,“ vysvětlil starosta Benešova Jaroslav Hlavnička a upozornil ještě na další nebezpečí takového kroku. „Zvýšil by se značně počet neplatičů nájemného,“ dodal starosta Benešova.

Názor čtenáře: Prodá Benešov své byty se ziskem a bez rizika?
Nové vedení města má v úmyslu prodat 900 městských bytů. Proč? Do městského rozpočtu přichází méně peněz a bylo by jich potřeba stejně, spíš více. Na přestavbu KC Karlov, na stavbu vícepodlažních parkovišť (kdekoliv). A také městské byty přidělávají radnici práci a starosti. Ale neztrácí město prodejem také zdroj příjmů, když současně končí delegurace nájemného? Soukromníci celé domy skupují, jistě proto, že jim přinesou zisk. Slogan, že stát je nejhorší hospodář je spíše bonmotem. Kolik zkrachovalo soukromých firem a kolik států? Teoreticky je tu i nebezpečí, že dům koupí spekulant a v touze po rychlém a tučném zisku přivede do Benešova obyvatele, o které bychom nestáli. Problémy třeba Nového Bydžova varují. Erich Renner