Celá akce vlastně začala poznenáhlu, nikoliv však utajeně, už předevčírem rozmisťováním mobilních dopravních značek. Ty mají informovat řidiče o přechodných změnách, které v souvislosti s návštěvou hlavy státu musejí dodržet. „To může znamenat pro některé obyvatele určité komplikace. Věříme, že budou mít, pro tak významnou návštěvu, pochopení,“ uvedla mluvčí benešovské radnice Gabriela Škoulová.

Obecně lze říci, že v centru, tedy na Malém a Masarykově a v přilehlých ulicích, nebudou moci v době Zemanovy návštěvy stát žádná motorová vozidla ani tam vjíždět. Podrobně se dopravním omezením zabývá web města.

I tam se motoristé dozvědí, že v době, kdy se bude od Čáslavi prezidentská kolona blížit k Benešovu, do centra města žádná jiná vozidla, s výjimkou policejních, nevjedou.

Úplný zákaz vjezdu aut do středu města v době setkání občanů s prezidentem ČR, vychází nejen z významnosti návštěvy a zajištění její bezpečnosti, ale také z okolností, které se v Evropě před nedávnem udály. Byly jimi útoky radikálů, kteří z běžných dopravních prostředků, vytvořili smrtící zbraně. Pomocí nákladních aut vraždili na shromážděních v Nice, Berlíně i Jeruzalémě. Naposledy, s použitím osobního auta připravil terorista o život několik lidí v centru Londýna.

Návštěva prezidenta v Benešově by měla dnes začít v 16 hodin, kdy se na radnici sejde se zastupiteli města. O půl hodiny později přijde Zeman za doprovodu hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové a starosty Petra Hostka na pódium před radnicí a odpoví na otázky obyvatel Benešova. Pak se zapíše do pamětní knihy města, připne na jeho prapor stuhu prezidenta republiky a převezme městský dar z rukou starosty. Podle něj prezidentovi město žádné speciální pohoštění nechystá, protože Miloš Zeman z Benešova odjede už zhruba 90 minut po svém příjezdu.