„Longenovka“ byla dříve samostatnou školkou, ale později se sloučila s MŠ U kohouta Sedmipírka, která sídlí ve dvou objektech v Dukelské ulici. „Pro děti od tří do šesti let jsme tento objekt umístili právě tam především proto, že má samostatnou kuchyni a ta vyvařuje obědy. Výhodou je i to, že školka stojí poblíž Nemocnice Rudolfa a Stefanie,“ připomněl starosta.

Pro starší děti – od šesti do deseti let – je pak k dispozici objekt Základní školy Na Karlově. „Děti se tam neučí, zařízení funguje podobně jako družina. Na obou místech jsou pro hlídání dětí určeni pedagogové, kteří se tomu věnují běžně právě v tamních objektech,“ upozornil Hlavnička.

Do „krizové“ mateřinky rodiče v úterý 17. března přivedli pouhých pět dětí. Podle usnesení vlády ale smí v jedné skupině pobývat nejvýše 15 dětí. „Provoz se zatím rozjíždí. O možnosti využít tuhle službu jsme informovaly všechny složky IZS,“ sdělila tajemnice benešovského úřadu Magda Zacharieva.

Otevření uvedených zařízení pro děti nezáleží na libovůli sídel, ale je dané zákonem. Ten, v případě krizové situace dokonce počítá s tím, že by zařízení fungovala doslova jako internáty, tedy non stop 24 hodin denně a děti by tam zůstaly ubytovány bez rodičů. „K takovému provozu by se přistoupilo v okamžiku zhoršení situace, kdy by stát povolal všechny pracovníky IZS služby,“ připomněla tajemnice.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník